Novým státním tajemníkem pro EU je Aleš Chmelař. Bude vysvětlovat český postoj ke kvótám

Státním tajemníkem pro EU se stal Aleš Chmelař, který dosud vedl na Úřadu vlády odbor koordinace hospodářských politik EU. Po úspěšném absolvování konkurzu se hned ve středu ujímá funkce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Chmelař | Foto: Úřad vlády ČR

Ve čtvrtek se Aleš Chmelař poprvé v nové pozici zúčastní jednání Evropské rady. Jak uvedl na tiskové konferenci, jeho dlouhodobým cílem je partnerům v EU jasně vysvětlovat postoje české vlády. Chmelaře ve středu po jednání vlády představil český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Doufám, že v jeho osobě bude zaručena kontinuita a budeme dál vystupovat jako aktivní členská země v oblasti prosazování našich zájmů," uvedl premiér.

Sobotka ocenil také Chmelařovy zkušenosti s unijní agendou. „Dlouhodobě se podílí na tvorbě českých pozic, je to expert, který má dlouholetou zkušenost nejen z českého, ale také evropského prostředí," dodal Sobotka.

Chmelařovy cíle se týkají především lepší komunikace a vyjasňování českých postojů v Bruselu. „Obecná priorita je, aby ostatní členské státy chápaly argumenty, které Česká republika má nejen v oblasti migrace, ale také v hospodářské oblasti," řekl Chmelař, který už ve středu poprvé v roli státního tajemníka pro EU řídil koordinační schůzku před Evropskou radou.

Český postoj ke kvótám 

„Bezprostřední prioritou je komunikace a vysvětlování české pozice v oblasti migrace, konkrétně kvót," popsal Chmelař svůj nejbližší cíl. „Je potřeba ukázat ostatním členským státům, že naše argumenty jsou platné, a že si za naší pozicí stojíme," dodal.

Chmelař nahradil Tomáše Prouzu, který z postu státního tajemníka odešel na konci března. V mezidobí měl agendu tajemníka pro EU na starosti Jan Král, který v evropské sekci Úřadu vlády bude působit i dál. Chmelař bude řídit i pracovní skupinu pro brexit, která vznikla pod vedením Prouzy.

Nový státní tajemník získal vzdělání na Pařížském institutu politických studií (Sciences Po) a Londýnské škole ekonomie a politických věd (London School of Economics). Hovoří anglicky, francouzsky a německy. Před příchodem na Úřad vlády Chmelař působil v Bruselu v think-tanku Centre for European Policy Studies (CEPS).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme