Novým zákonem chce vláda posílit práva i povinnosti cizinců

Vláda schválila věcný záměr nového zákona o vstupu a pobytu cizinců na území Česka. Očekává od něj menší nároky na administrativu, větší přehlednost a posílení práv i povinností cizinců. Měl by tak mimo jiné omezit využívání cizinců pro práci za nevyhovujících podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamské studentky Evropské obchodné akademie | Foto: Josef Suk

K návrhu je zatím 7 nevypořádaných připomínek, které se budou řešit až během přípravy paragrafovaného znění. „Závažnost je u každé připomínky jiná. Jsou to věci na obvyklém paradoxu práva cizinců a bezpečnosti státu,“ uvádí ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Výhrady podle něj měl například veřejný ochránce práv, Nejvyšší správní soud a zmocněnkyně pro lidská práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pro vznik nového cizineckého zákona vysvětlil na Rádiu Česko ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman

O potřebě nového zákona se mluví už od roku 2005. „Dosavadní zákon byl schválen v dramatické situaci konce roku 1999, má už desetiletou historii a desítky různých novel. S tímhle zákonem jsme vstoupili do EU i Schengenu, což znamenalo vždycky zásadní přepracovávání obsahu i základní filozofie,“ vysvětluje důvody nového návrhu Haišman.

„Změny by měly směřovat k posílení práv i odpovědnosti cizince. Druhou věcí je, že tady jsou některé struktury, které dlouhodobě z cizineckého prostředí a zvláště pak těch lidí, kteří jsou relativně slabší v postavení na trhu práce či v podnikání, těží a dokonce z nich žijí. To jsou věci, které se nám dlouhodobě nelíbí,“ upřesňuje.

Nový zákon o pobytu cizinců má také odstranit nepřehlednosti, které vznikly kvůli odlišení dvou kategorií cizinců. „Občany EU pojednáváme v jednom společném zákonu o cizincích, byť jsou jim věnovány speciální ustanovení. První krok ke zpřehlednění vidíme v tom, že bychom zákon rozdělili na dva – jeden by se zabýval občany třetích zemí, druhý by byl o osobách, které jsou nadány právem volného pohybu,“ doplňuje šéf odboru azylové a migrační politiky.

Mirko Kašpar, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme