Novými ministry budou D. Filipiová, P. Bendl, M. Kocáb a P. Svoboda

Premiér Mirek Topolánek oznámil jména nových členů vlády. Novými tvářemi v koaliční vládě budou dva členové ODS - Daniela Filipiová a Petr Bendl - společně s hudebníkem Michaelem Kocábem nominovaným Stranou zelených a diplomatem Pavlem Svobodou navrženým KDU-ČSL. Současný ministr a šéf legislativní rady státu Cyril Svoboda (KDU-ČSL) bude novým ministrem pro místní rozvoj, vicepremiérkou se stane ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Noví členové by měli v kabinetu začít pracovat třiadvacátého ledna.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek hned novou podobu vlády kritizoval. Podle něj bude slabá a měla by sněmovnu požádat o důvěru: "Já si myslím, že dneska se soudný politik do té vlády nehrne. Myslím, že sice zmizeli dva velmi slabí členové vlády - pánové Čunek a Julínek, ale takoví výtečníci, jako je třeba ministr vnitra Langer, tam zůstali. Vláda jako celek je slabá a ni´koho nepřesvědčila, že má většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. Měla by se pokusit podporu v nejbližších dnech získat," domnívá se Paroubek.

Předseda vlády takový návrh odmítl:"Nemám pocit, že bychom jakkoli měnili formát programového prohlášení. Nemyslím si, že se v této chvíli necháme vyprovokovat k něčemu takovému," řekl Topolánek a poznamenal, že vláda má odpovědnost za řešení finanční krize a důležitá je i předsednická role Česka v čele EU.

Mirek Topolánek ocenil práci Tomáše Julínka: "Neodchází proto, že by pracoval špatně, odchod je dán spíše jeho malou schopností prezentace dosavadních kroků." Julínek měl podle něho před sebou obrovský úkol, který z velké části zvládl.

Senátorka ODS Daniela Filipiová bude ministryní zdravotnictví. Jak Rádiu Česko místopředsedkyně senátorského klubu občanských demokratů řekla ve středu, nechá si Julínkův tým a bude pokračovat v reformách odvolaného ministra. Nakolik je ale ještě vůbec reálné, že se nepopulární a těžko průchodné reformy dotáhne do konce? "Teď chce velmi urychleně zvážit, který z těch zákonů je naprosto neprůchozí, tak ho v podstatě jakoby dát stranou a ty, kde ta možnost nějaké dohody s koaličními partnery je, tak ty se znovu snažit nějakým způsobem projednat... To je věc, která se musí udělat nejpozději do půl roku, aby byla v legislativním procesu, čas je do léta, protože potom už toho času moc nezbývá," odpověděla Filipiová. Jako nejméně kontroverzní hodnotí zákon o specifických zdravotních službách, u dalších je to otázka jednání.

KDU-ČSL 12. ledna nominovala na vicepremiérský post po Jiřím Čunkovi, který se rozhodl rezignovat, ministryni obrany Vlastu Parkanovou a do čela ministerstva pro místní rozvoj nynějšího ministra bez portfeje Cyrila Svobodu. Toho ve funkci šéfa legislativní rady vlády nahradí velvyslanec ve Štrasburku a právník Pavel Svoboda.

Strana zelených na místo Džamily Stehlíkové navrhla hudebníka Michaela Kocába. Podle Stehlíkové je tato výměna pro Stranu zelených nejpřijatelnější: "Jsem na svůj odchod připravená. Ostatně jsme jako zelení již avizovali, že tato varianta, kdy výměna proběhne na mé pozici, je pro nás nejpřijatelnější. A věřím, že zvedneme kredit vlády a přídavnou hodnotou bude i Michael Kocáb jako můj nástupce."

Změny ve vládě byly i námětem čtvrtečního Radiofóra.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme