NS prošetří, jestli se Janoušek nedopustil pokusu o vraždu, Zeman podal dovolání

Právní kvalifikací případu lobbisty Romana Janouška se bude zabývat Nejvyšší soud. Zváží, jestli se Janoušek sražením ženy nedopustil pokusu o vraždu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž podal v případu dovolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek, soud

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

Pavel Zeman nesouhlasí s tím, že soudy vyhodnotily sražení ženy jako ohrožení pod vlivem návykové látky a těžké ublížení na zdraví. Podle něj je proto třeba věc posuzovat jako pokus vraždy. Na této kvalifikaci původně trvali i žalobci, kteří žádali 10leté vězení.

„Nejvyšší státní zástupce jedná v souladu s původní obžalobou podanou v této věci a namítá, že s ohledem na okolnosti sražení poškozené obviněný musel vnímat jako zcela reálné i její usmrcení, byť k tomuto nedošlo,“ vysvětluje mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

„Proto je podle něj třeba skutek posoudit jako, mimo jiné, pokus trestného činu vraždy,“ dodává mluvčí.

Janoušek v Praze v březnu roku 2012 srazil v opilosti autem ženu vietnamské národnosti a ujel. Policisté, kteří ho zanedlouho poté dostihli, mu naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu.

Janoušek se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil revizní znalecký posudek. Soud pak Janouškovi v polovině září vyměřil trest 4,5 roku vězení a uložil mu zákaz řízení na 7 let. Minulý měsíc nastoupil do brněnské věznice.

Kauza Roman Janoušek | Foto: Český rozhlas

Petra Hosenseidlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme