NSLEV 21 odstartuje ustavujícím sjezdem a volbou předsedy
Nová strana Jiřího Paroubka Národní socialisté – levice 21. století (NSLEV 21) se dopoledne sejde na svém ustavujícím sjezdu. Delegáti v pražském Obecním domě zvolí pravděpodobně Jiřího Paroubka předsedou strany a vybere předsednictvo. Přihlášku do strany zatím podalo asi 500 lidí.
„Předpokládáme, že přijede kolem 200 delegátů. Samozřejmě musí být provedena volba mandátové, návrhové a volební komise, jednací volební řád sjezdu a pak následují volby orgánů. Především předsedy strany, předsednictva, ústřední revizní komise, právní a rozhodčí komise. Pak si myslím, že by měl přijít na řadu projev předsedy strany a jednotlivých mluvčích,“ sdělil plán poslanec a bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr.
Sjezdu se zúčastní i někteří Paroubkovi příznivci z ČSNS 2005 (České strany národně-socialistické), kteří se stihli přeregistrovat do nového politického subjektu.
Hlavním cílem nové strany je podle Šlégra jednoznačně boj s korupcí: „Ale já si myslím, že pokud si zvolíme předsedu Jiřího Paroubka, o kterém je všeobecně známo, že v žádných aférách a nepříjemných situacích nikdy nefiguroval, je to známka toho, že je to člověk pracovitý a že bude dělat všechno pro to, abychom se jako strana co nejvíc zapojovali proti korupci.“
Strana otevřená všem, kdo souhlasí s ideou
Jiří Paroubek o své nominaci na pozici předsedy strany říká: „Věřím, že to bude silná podpora.“ Dále pak dodává, že na post místopředsedy, se kterými bude chtít příští předseda spolupracovat, jsou nominováni Jiří Šlégr, Stanislav Palša a Tereza Holišíková.
Ustavující sjezd strany nezvolí všechny členy předsednictva. Některá místa zůstanou neobsazená a volná pro další nově se objevující tváře. Jiří Paroubek k tomu říká:
„Předpokládám, že za půl roku bude mít předsednictvo jinou podobu a za rok také jinou. To znamená, že bude postupně doplňováno tak, jak budou vznikat krajské organizace a jak budou přicházet nové osobnosti do strany.“
Primární snahou strany nebude získat nebo přebírat známé tváře z dosavadní politiky. Strana stojí spíše o nové lidi, kteří oživí současnou politiku.
„Mám spíše zájem o to, aby to byli takoví ti „opinion lídři“ v těch určitých krajích a okresech a městech,“ říká Jiří Paroubek k výběru jednotlivých členů reprezentace strany a dodává: „Chci přivézt skutečně zkušené lidi do politiky.“
Na programu dnešního sjezdu je přednesení základních programových bodů, představení obecného programu, který je již nyní k dispozici na webu politické strany, a představení programu boje proti krizi, který nemá podle Jiřího Paroubka ani vláda, ČSSD či komunisté.
Strana je otevřena široké členské základně. Jiří Paroubek specifikuje, jak by měl člověk, který chce vstoupit do strany, vypadat: „Musí to být člověk, který se ztotožňuje s našimi ideovými principy. Ty máme vtěleny do deklarace ideových a programových zásad.“
Jiří Paroubek se nebrání ani slučování s menšími stranami. Přejit pod křídla nové strany se chystají členové strany ČSNS 2005 Dnes. Jiří Paroubek se domnívá, že jeho strana má oproti drobným politickým uskupením velký potenciál a má, co nabídnout. Tvorbu předvolebních koalic zatím Jiří Paroubek nepřipouští.
"Strany jednoho muže" v politice spíše živoří
Předpokládané názorové směřování strany NSLEV 21 hodnotil pro Rádio Česko politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek:„Z konkrétních kroků Jiřího Paroubka ale i z dřívější profilace Národních socialistů jako lidového proudu se dá očekávat i větší smířlivost a ochota k vyjednávání s pravicovými subjekty.“
„Jednak národní socialisté jako takoví se dlouhá léta definovali jako strana spíše pravého středu, a zároveň Jiří Paroubek je politik velmi pružný, velmi pragmatický, který je schopný uzavírat nejrůznější, často i nečekané kompromisy,“ dodal Lukáš Jelínek s tím, že od strany se nechá očekávat manévrování napříč politickým spektrem rezonující s poptávkou voličů.
Tomáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie, byl hostem Světa o osmé na Rádiu Česko a zabýval se šancemi politické strany LEV 21
Lukáš Jelínek také kritizuje, že novému politickému subjektu chybí výrazné osobnosti. Obává se proto, že voliče, kteří se čím dál častěji uchylují k „osvědčeným značkám“, tato nově vznikající strana nemusí oslovit.
„Podívejme se na to, jak velmi těžko o hlasy voličů bojuje strana Miloše Zemana, který je přitom vnímán jako nepoměrně výraznější nebo charismatičtější osobnost než Jiří Paroubek,“ říká Tomáš Jelínek a dodává, že v posledních týdnech zaznamenal, že Jiří Paroubek vysílal právě i ke straně Miloše Zemana vstřícné signály, které však nebyly opětované.
Řady „stran jednoho muže“ rozšíří pravděpodobně i Andrej Babiš, který ostře vystoupil proti korupci v České republice a oznámil, že se svým hnutím ANO 2011 chce příští volby vyhrát. Podle Tomáš Jelínka může zemitost Babišova projevu oslovit jednorázově část voličského spektra, ale nepřikládá tomuto hnutí trvalejší charakter.