Nucená správa ve VZP skončí v úterý

Nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně skončí 2. května. Ministr zdravotnictví David Rath ji po téměř půl roce odvolá, a to s nástupem nového ředitele VZP Pavla Horáka do funkce. Rath to řekl v diskusním pořadu České televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VZP | Foto: Marián Vojtek

Pavla Horáka, který dosud řídí Všeobecnou fakultní nemocnici, schválila do čela VZP ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Funkce se ujme v úterý. Nahradí tak prozatímního ředitele Josefa Čekala, který nastoupil do vedení VZP po odvolané ředitelce Jiřině Musílkové.

Ministr zdravotnictví uvalil nucenou správu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu loni v listopadu. Důvodem podle něj byl rostoucí dluh pojišťovny, který činil zhruba 14 miliard korun. Teď podle Ratha klesl na pět až sedm miliard. Stát začal platit vyšší zdravotní pojistné za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané a poskytl VZP i další miliardy korun.

Nejen opoziční ODS, ale i vládní lidovci namítají, že snížení schodku způsobily mimořádné vládní dotace, a nikoli strukturální změny v hospodaření pojišťovny. Rozdíl mezi pravidelnými příjmy a výdaji je podle nich stále stejný.

"V pátek jsem poslal do vlády zcela předělaný zdravotně pojistný plán pro tento rok, který více méně z vnitřních zdrojů VZP ušetřil nějakých 700 milionů, které budou převedeny do fondu, z něhož se platí zdravotní péče," říká ministr Rath.

Premiér Jiří Paroubek klade důraz hlavně na zdravotně pojistný plán. "My jsme řekli před časem, kdy a za jakých okolností bude skončena nucená správa - bude skončena tehdy, kdy bude zdravotně pojistný plán, to znamená v podstatě rozpočet."

Za prvořadé po svém nástupu do funkce považuje Pavel Horák prodloužení smluv s nemocnicemi a lékaři.

Marika Táborská, Pavel Otto, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme