Nucená správa VZP končí, nastoupil nový ředitel

Nucená správa nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou po téměř půl roce končí. Ministr zdravotnictví David Rath to odůvodnil jednak nástupem nového ředitele pojišťovny Pavla Horáka, hlavně pak stabilizací jejího hospodaření. Dluh VZP se zmenšil díky pomoci státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

znak VZP na pobočce v Nymburce | Foto: Marián Vojtek

Ministr Rath vyhlásil nucenou správu nad VZP loni v listopadu. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce zabránit dalšímu růstu dluhu.

Zatímco vloni v listopadu činil dluh VZP 12,5 miliardy korun, dnes klesl na pět miliard. Doba splatnosti úhrad se snížila z 55 dnů na jeden měsíc, tvrdí ministr Rath. Další dohled tedy podle něj již není nutný.

"Situace ve Všeobecné zdravotní pojišťovně ekonomicky je dneska neskonale lepší než byla před necelým půl rokem. Hodně let zpátky na tom VZP nebyla tak dobře jako dnes, naposledy byla na tom lépe někdy v roce 1997," uvedl Rath.

Hlavní zásluhu na tom podle Ratha má zvýšení příjmů ze státního rozpočtu a nové úhradové vyhlášky. Ministr počítá, že hospodaření VZP tento rok skončí s přebytkem dvou miliard korun. "V historii VZP se toto nikdy nestalo, že by v příslušném roce skončila přebytkem," dodal Rath.

Ministr také zastavil všechny investice do budov VZP a pozastavil nebo zredukoval některé projekty. Skončí například IZIP, elektronické zdravotní knížky, a omezen bude program Mořský koník, tedy rekreace alergických dětí u moře.

Pavla Horáka, který dosud vedl pražskou Všeobecnou fakultní nemocnici, do čela VZP schválila minulý čtvrtek sněmovna. V ten samý den nucený správce ještě odvolal několik ředitelů regionálních poboček pojišťovny. Nový ředitel se chystá tento postup posoudit.

Další úkoly převezme od prozatímního ředitele Josefa Čekala, který nahradil odvolanou ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Horák se zaměří například na prodloužení smluv s nemocnicemi a lékaři, které vyprší v pololetí. Dál chce stabilizovat hospodaření VZP. Personální změny podle svých slov zatím neplánuje.

"Samozřejmě, že v této situaci, kdy se střídají ředitelé a je nucená správa, tak jistě se pracovníkům moc dobře nepracuje. V tom je také můj první hlavní úkol tuto situaci změnit. Ta situace objektivně není špatná, dluh pojišťovny v tuto chvíli je nejnižší za posledních několik let," uvedl Horák.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme