Nucený správce VZP chce žádat o půjčku ze státního rozpočtu

Zastavení nárůstu dluhů Všeobecné zdravotní pojišťovny a zkrácení termínů úhrad lékařům - to jsou hlavní kroky, které chce udělat nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonín Pečenka. V současné době prověřuje obchodní smlouvy pojišťovny. Jak uvedl v České televizi, některé kontrakty pozastavil. Pečenka nevyloučil, že nucená správa VZP by mohla skončit už v lednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Pečenka | Foto: ČTK, Vítek Vladislav

"A je možné, že nucená správa skončí koncem ledna. V tuto chvíli jde o takovou maličkost - zastavit prohlubování deficitu. Pro orientaci, Všeobecná zdravotní pojišťovna vybere měsíčně zhruba 9 miliard korun na platbách pojistného a asi 9,4 miliard vyplatí. Proto se deficit prohlubuje a proto je třeba zasáhnout," uvedl Pečenka důvody zvyšující se zadluženosti pojišťovny.

Rezervní fond, který není naplněný, a je tím porušen zákon, se podle Pečenky bude plnit postupně. "Je zřejmé, že naplnění rezervního fondu nepůjde zvládnout pouze jedním krokem, proto uvažujeme o půjčce od státu, na zvýšení plateb za státní pojištěnce zatím nepomýšlíme," řekl Pečenka. Půjčka od státu ve výši dvě až tři miliardy korun je podle nuceného správce VZP jednou z možností.

Za důvod vyhlášení nucené správy ale byl uveden fakt, že VZP nemá naplněný rezervní fond. To je v rozporu se zákonem. Nucený správce Antonín Pečenka vysvětluje, že fond bude plněn postupně. Ovšem nebude to možné bez finanční pomoci - například navýšení pojistného nebo státní půjčky ve výši až 3 miliardy korun. Předseda lidovců Miroslav Kalousek upozorňuje, že to popírá smysl vyhlášení nucené správy.

"Jestliže se za důvod uvádí nenaplnění rezervního fondu, a přitom vláda sama 24. srpna řekla, že je to v pořádku, nucený správce také potvrdil, že toto není priorita, tak kde je právní důvod pro uvalení nucené správy?" pozastavoval se Kalousek.

Předsedovi lidovců se také nelíbí, že by si už tak zadlužená Všeobecná zdravotní pojišťovna měla půjčovat od státu. "Bilance Všeobecné zdravotní pojišťovny v současném stavu neumožňuje vracet půjčky, takže toto podle nás není řešení," kritizoval Miroslav Kalousek.

Stejný názor má i předseda opozičních komunistů Vojtěch Filip, jehož strana bude prosazovat zvýšení pojistného za státního pojištěnce. "Ta představa se týká opravdu šesti až sedmi miliard korun, které by byly přesunuty z jiných kapitol státního rozpočtu. Uvažujeme například o ministerstvu obrany, o všeobecné pokladní správě, tedy ministerstvu financí," uvedl předseda KSČM.

Situací ve VZP se bude příští týden zabývat sněmovna na své pravidelné schůzi.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme