Nuda v Brně akademiky nenudila, naopak

Nuda v Brně - celovečerní debut producenta Čestmíra Kopeckého a královéhradeckého divadelního režiséra Vladimíra Morávka - získala České lvy také za nejlepší film a nejlepší režii. Celkem jeho tvůrci převzali v pražské Lucerně pět prestižních křišťálových sošek ze sedmi nominací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český lev

Český lev | Foto: Jan Rosenauer

Trojanovy Želary zabodovaly u dvou z jedenácti nominací, a to zásluhou Aňi Geislerové za nejlepší výkon v hlavní roli a zvukaře Jiřího Klenky. Geislerová už má Českého lva za Gedeonova Idiota.

Tvůrčí tým Nudy v Brně se z Českého lva radoval i v kategoriích Nejlepší scénář (Jan Budař a Vladimír Morávek), Mužský herecký výkon v hlavní roli (Jan Budař) a Nejlepší střih (Jiří Brožek). Ten už doma opatruje tři křišťálové sošky - za Brabcův Krvavý román a Michálkovy snímky Je třeba zabít Sekala a Anděl Exit.

Českým lvem za dlouholetý přínos českého filmu byl poctěn kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Vedle Želar si po dvou Českých lvech odnesly snímky Pupendo Jana Hřebejka (za výkon Vilmy Cibulkové ve vedlejší roli a divácky nejúspěšnější film) a Jedna ruka netleská Davida Ondříčka. Tam zabodoval Jan P. Muchow za nejlepší hudbu a Ivan Trojan za herecký výkon ve vedlejší roli. Stejně jako Vilma Cibulková, která zrovna hrála ve Viole, si také on pro křišťálovou sošku nepřišel - je s Dejvickým divadlem v Polsku. Doma má už České lvy za snímky Smradi a Musím tě svést.

Dvakrát se nepokrytě radovali i tvůrci Marhoulova Mazaného Filipa, a to za přínos výtvarníka Jana Vlasáka a kameramana Vladimíra Smutného. Také on už dvě prestižní sošky opatruje - dostal je za Fílovu Leu a Svěrákův Tmavomodrý svět.

V anonymní soutěži Sazky získal první cenu za nejlepší dosud nerealizovaný scénář a 300.000 korun Marek Epstein za text nazvaný Rebarbora.

Z osmi celovečerních snímků, které se v nominacích objevily, vyšly naprázdno Nevěrné hry Michaely Pavlátové, Kruté radosti Juraje Nvoty a pohádka Romana Vávry Čert ví proč.

Že Želary nezískají jedenáct cen, bylo jasné už po vyhlášení první kategorie, když cenu za vedlejší roli získala Vilma Cibulková. Vladimír Morávek si na pódium poprvé došel při vyhlášení cen za scénář. Cestou z podia na místo, které měl až v druhé půli sálu tak spěchal, až zakopl a i se lvem skoro upadl pod kamery. "Zdálo se mi, že se večer vleče, tak jsem ho chtěl urychlit," komentoval to později. Před vyhlášením poslední kategorie už se všechny oči upíraly na něj a Budského. Když padlo jméno filmu Nuda v Brně, všichni propukli v jásot.

Šéf České filmové a televizní akademie Petr Vachler nelhal, když avízoval, že večer bude "chůze na nejtenčím ledě." Moderátor Leopold Šamil alias herec Martin Zbrožek, kterého po reklamních spotech na večer Českého lva čekali jak hosté v sále, tak diváci u televizních obrazovek, nepřišel. Úkolu se ujal odmaskovaný Martin Zbrožek osobně. S pomocí dvou svých nepřítomných bratrů, do nichž se co chvíli převtěloval, měnil hlas i grimasy, jako obvykle improvizoval a uváděl do rozpaků všechny, kteří neholdují recesím. Nejvíc tradičně diváky doma u televize. Vlastní smysl večera - totiž předávání filmových cen - tak trochu zanikal pod lavinou přebujelé improvizace. Smělým tahem večera, byl ale více než čtyřicetičlenný orchestr a desítky jeho originálních fanfárových melodií. Kde kdo z hostů, jimž bylo dopřáno předat nebo převzít některou z cen si posteskl na téma konec českého filmu, který je na dohled ruku v ruce s koncem České televize. Došlo i na nedávnou vítěznou bitvu ministra kultury Pavla Dostála proti záměru vlády zavést vyšší daň z přidané hodnoty na vstupenky na kulturu.

Nejlepší film: Nuda v Brně

Nejlepší režie: Vladimír Morávek (Nuda v Brně)

Nejlepší scénář: Jan Budař, Vladimír Morávek (Nuda v Brně)

Mužský herecký výkon v hlavní roli: Jan Budař (Nuda v Brně)

Ženský herecký výkon v hlavní roli: Aňa Geislerová (Želary)

Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Vilma Cibulková (Pupendo)

Nejlepší kamera: Vladimír Smutný (Mazaný Filip)

Nejlepší hudba: Jan P. Muchow (Jedna ruka netleská)

Nejlepší střih: Jiří Brožek (Nuda v Brně)

Nejlepší zvuk: Jiří Klenka (Želary)

Nejlepší výtvarný počin: Jan Vlasák (Mazaný Filip)

Divácky nejúspěšnější film: Pupendo

Cena filmových kritiků: Nuda v Brně

Nejlepší filmový plakát: Tomáš Machek (Sentiment)

Nejlepší zahraniční film: Pianista (Francie)

Cena čtenářů časopisu Cinema: Pupendo

Dlouholetý umělecký přínos českému filmu: Theodor Pištěk

Plyšový lev: Kameňák

Cena Sazky za nejlepší dosud nerealizovaný filmový scénář: Marek Epstein (Rebarbora)

Markéta Kaclová, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme