Kyberúřad prověřuje systémy ministerstva práce. Přístup k datům měl i ‚třetí subjekt‘

Informačními systémy ministerstva práce se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Kromě resortu a dodavatele systémů měl k údajům přístup i „třetí subjekt“. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek řekli zástupci ministerstva práce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Existuje riziko, že by tam mohl být nějaký problém, řešíme to s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost,“ řekla výboru zastupující náměstkyně ministerstva práce Lenka Bočková na dotazy poslanců.

Podrobnosti nechtěla uvést s ohledem na citlivost informací a jejich utajování. Získat je mohou lidé s bezpečnostní prověrkou. Podle Bočkové je přístup „třetího subjektu“ k údajům v systémech „auditovatelný a dokumentovatelný“.

Chybějící náměstek

Ministerstvo práce už přes rok nemá náměstka pro informační systémy. A post se dosud nepodařilo obsadit.

Nový server od Huawei zatím Nejvyšší soud nenainstaloval. Důvodem je varování úřadu pro bezpečnost

Číst článek

Podle šéfa podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáše Koláříka (Piráti) na personální problémy na ministerstvu upozorňují i tajné služby. „Nemají partnera, s nímž by mohly záležitosti řešit. Nikdo nemá (mezi příslušnými pracovníky) potřebnou prověrku,“ řekl Kolářík.

Zpráva o tom, že se kromě ministerstva a dodavatele dostane do systému i někdo jiný a že úřad nemá lidi s prověrkou, některé poslance překvapil. „Je pro mě šokující informace, že to řeší NÚKIB. Je důležitá informace, jestli má někdo přístup k datům milionů občanů, a kdo," řekl poslanec Aleš Juchelka z ANO.

Jediný uchazeč

Podle státní tajemnice ministerstva Ingrid Štegmannové se nyní koná výběrové řízení na pozici náměstka pro informační technologie a ekonomiku. Přihlásil se jediný uchazeč. Konkurz se opakuje. V minulých kolech nebyl žádný zájemce. Sekci zatím dočasně vede právě Bočková. S NÚKIB jedná manažer pro kybernetickou bezpečnost s bezpečnostní prověrkou, kterého má resort od konce loňského roku.

Huawei ve službách státu. Čínské technologie využívají servery České pošty, vnitro i ČEZ

Číst článek

Ministerstvo práce připravuje nové informační systémy pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti. Jednotný systém mělo mít původně od roku 2017. Přípravy se ale protáhly. Ministerstvo loni před koncem roku prodlužovalo smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem, o další dva roky.

Postupovalo tak už podruhé. Dvouleté prodloužení kontraktu stojí zhruba miliardu. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun.

Členové výboru ve čtvrtek postup příprav systémů kritizovali. Výbor ministryni Janu Maláčovou z ČSSD žádá, aby mu do 20. února předložila harmonogram prací na jednotlivých částech. Podle politického náměstka ministerstva Robina Povšíka z ČSSD by měl plný provoz začít do konce roku 2020. O stejném termínu mluvila už dřív Maláčová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme