Dvakrát více útoků. V srpnu zaznamenal úřad pro kyberbezpečnost vyšší aktivitu ruských hackerů

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) evidoval za srpen dvojnásobek kybernetických incidentů oproti červenci, a to 27. Za nárůstem podle úřadu stojí i ruská hacktivistická skupina NoName057 a její útoky na stránky českých bank. Úřad však neeviduje žádný velmi významný kybernetický incident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ačkoli v srpnu i nadále převažovaly méně významné kybernetické incidenty, došlo k výraznému nárůstu incidentů významných. Sem spadaly zejména DDoS útoky na stránky českých bank, jejichž nedostupnost mohla ovlivnit velkou část široké veřejnosti,“ konstatoval na svém webu úřad.

Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.

Za kyberútokem na české banky stojí ruská hacktivistická skupina. Chce konec podpory Ukrajiny

Číst článek

V srpnu, podobně jako v uplynulých měsících, převažovaly podle úřadu právě incidenty spadající do kategorie omezení dostupnosti služeb. Tentokrát tvořily více než čtyři pětiny veškerých incidentů. Převážná část z nich byla způsobena DDoS útoky.

Kybernetickému útoku čelilo v závěru srpna několik bank. Potýkaly se s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Hackeři však útočili například i na Elektrotechnický zkušební ústav či na internetové stránky Burzy cenných papírů Praha.

V červenci NÚKIB evidoval 13 kybernetických incidentů. Také tehdy žádný z nich podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Počty evidovaných kybernetických incidentů letos byly podle úřadu ve vlnách.

V lednu jich úřad evidoval nadprůměrný počet 21, v únoru klesly na 13, ale v březnu jich pak bylo rekordních 28. Duben se zase vrátil do průměru se 14 evidovanými incidenty. Následující dva měsíce byly znovu nadprůměrné, květen s 19 kybernetickými incidenty a v červnu jich úřad evidoval 22.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme