Nyní je vhodná doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Ačkoliv ještě mrzne až praští, měli bychom už teď myslet na teplejší dny. Olomoučtí lékaři upozorňují, že právě nyní je nejvhodnější doba na očkování proti klíšťové encefalitidě. Podle nich lidé stále očkování podceňují. Přitom právě Olomoucký kraj patří k nejrizikovějším oblastem v republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Za poslední rok výrazně přibylo lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou. V Olomouckém kraji se dokonce počet nemocných zdvojnásobil. Zatím existuje pouze jediná ochrana proti této nemoci. A tou je právě očkování.

Nyní je pro očkování ideální doba. Nehrozí totiž přisátí klíštěte a lékaři tak nemusí očkovat ve zkráceném režimu. Pokud se pro očkování rozhodnete, čekají vás tři injekce.

"Jedna, za jeden a až tri měsíce je druhá dávka, potom za devět až dvanáct měsíců se dává třetí a poslední dávka. Doporučila bych to všem, kteří žijí v ohniscích klíšťové encefalitidy. A rozhodně starším lidem, kteří rádi houbaří nebo chodí do přírody," podotýká lékařka Jana Vlčková z Centra očkování a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Olomouc.

Zájem o očkování je mezi lidmi malý. Přitom očkovat se mohou už děti od jednoho roku. Rozhodně by ale na očkování neměli zapomenout dospělí. Především starší lidé. U nich totiž onemocnění mívá mnohem těžší průběh.

Radoslava Kvasničková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme