O 470 Kč se ode dneška zvyšují důchody

Základní výměra důchodu, vypláceného v České republice, roste dnešním dnem o 470 korun. Poprvé dostanou přidáno všichni důchodci stejně - bez ohledu na to, jak vysoký mají důchod. Průměrný starobní důchod by tak měl dosáhnout 9616 korun. Mimořádná valorizace přijde naší státní kasu na 6,7 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři | Foto: Comstock Images

O stejnou částku rostou i plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody. Zvýší se i příplatky k důchodu pro odbojáře, bývalé vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich, a to o 3,6 procenta. Celkem jde skoro o 3 miliony lidí.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas vysvětluje: "Technickým způsobem realizace této valorizace je zvýšení tzv. základní výměry důchodů z částky 1700 Kč na 2170. Týká se to všech důchodů, tedy starobních, invalidních jak plných tak částečných, tak i například pozůstalostních. Tato základní výměra se při souběhu důchodů, například starobního a vdoveckého, podle zákona přiznává pouze jednomu z těchto důchodů."

O zvýšení důchodu není nutné žádat. Úpravu provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, říká její mluvčí Štěpánka Filipová: "Všichni poživatelé důchodů obdrží oznámení o zvýšení důchodových dávek. Lidé, kteří dostávají důchod v hotovosti od České pošty, dostanou oznámení současně s výplatou důchodu. Pokud lidé dostávají důchod bezhotovostně na svůj účet, dostanou oznámení poštou jako běžnou listovní zásilku." Bude to ve dnech výplaty důchodů za srpen letošního roku.

Jak říká analytik ČSOB Petr Dufek, průměrný český důchod teď odpovídá 54 % průměrné čisté mzdy: "V mezinárodním srovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa se Česká republika nachází na chvostu poměru výše důchodu ke mzdám. Průměrný důchod u nás se ve srovnání s průměrnou čistou mzdou pohybuje pod 60 %, zatímco řada zemí má tento poměr podstatně vyšší. Některé země mají tento poměr dokonce vyšší než 100 %."

Opět se důchody zvýší v lednu příštího roku. O konkrétní částce se rozhodne podle růstu cen mezi letošním únorem a červencem a podle růstu mezd. Ministr Petr Nečas před časem připustil, že průměrná penze v Česku by v příštím roce mohla překročit 10.000 korun.

Na důchod si ale počkáme déle. Po roce 2030 totiž budeme s velkou pravděpodobností odcházet do penze až v pětašedesáti letech. Senát totiž před časem schválil novelu, která s postupným zvyšováním věkové hranice počítá. Ještě předtím odhlasovala odchod do důchodu v 65 letech Poslanecká sněmovna. Tato první etapa důchodové reformy by mohla platit od 1. ledna roku 2010.

Spoříte si na důchod? Hlasujte v naší anketě!

Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme