O americké základně bude v Polsku jednat český premiér Topolánek

O americké protiraketové základně bude dnes premiér Mirek Topolánek jednat ve Varšavě se svým polským protějškem. Američané chtějí u nás v Brdech umístit radar, protiraketové střely pak v Polsku. Varšava je připravena se Spojenými státy o návrhu jednat, stejně tak i Praha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protivzdušné obrany | Zdroj: ČTK

Český velvyslanec při Severoatlantické alianci Štefan Fülle v České televizi řekl, že si nedovede představit, že by radar Spojených států byl u v Česku postaven bez toho, aniž by byl začleněn do aliančního systému řízení a velení.

"Počítáme s tím, že tento systém nebude nezávislý na alianci. Počítáme s tím, že výhody tohoto systému budou sdílet všichni evropští členové. Počítáme s tím, že tento systém nerozdělí Evropu, ale sjednotí ji. A počítáme s tím, že tento systém bude integrován nějakým způsobem do aliančního systému řízení a velení," řekl Fülle.

Myšlenka raketové základny se však nelíbí sociálním demokratům, komunistům a některým občanským iniciativám.

Téma americké základny dominovalo víkendovému sjezdu Strany Zelených. Ta se nakonec shodla, že bude prosazovat zahájení debaty na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme