O azyl u nás požádalo několik desítek dalších Čečenců

Příliv Čečenců, kteří přicházejí do naší republiky z polských uprchlických táborů, pokračuje. Desítky běženců dnes překročily hranici v Českém Těšíně. Stěžují si na podmínky v táborech v Polsku, hlavně na špatnou lékařskou péči. Doufají také, že v Česku snáz získají azyl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod

hraniční přechod | Foto: Martin Sobotka

"Dnešního dne projevilo zájem o udělení azylu v České republice 65 cizinců. Policisté z cizinecké policie už s nimi provedli prvotní úkony a cizinci směřují k přijímacímu středisku ve Vyšních Lhotách, kde budou předáni odboru azylové a migrační politiky," řekla Českému rozhlasu mluvčí severomoravské cizinecké policie Daniela Vlčková.

Dalších zhruba padesát Čečenců podle policejní mluvčí čeká před polskými hranicemi.

Přijímací středisko ve Vyšních Lhotách kvůli přílivu Čečenců doslova praská ve švech - počet žadatelů totiž výrazně překračuje jeho kapacitu. Potvrzuje to i Marie Masaříková z ministerstva vnitra.

"Pracovníci tábora proto žadatele umísťují do všech možných prostor a snaží se vyřizovat co nejrychleji jejich přijímací procedury, aby tak mohli být potom ubytováni v jiných azylových zařízeních, která jsou k tomu určená, to znamená v pobytových střediscích."

Počet čečenských uprchlíků žádajících u nás o azyl výrazně vzrostl před Velikonocemi. Naše úřady za poslední týden zaznamenaly téměř 400 žádostí. Přicházejí celé rodiny i s malými dětmi, mnohdy nemocnými. Čečenci se domnívají, že v České republice o ně bude lépe postaráno než v Polsku.

Jak se žije azylantům v Polsku?

V Polsku funguje devět uprchlických středisek. Přebývá v nich od 1500 do 1900 uprchlíků. Podle informací humanitárních organizací mají podmínky pobytu ve střediscích daleko k ideálnímu stavu.

Podmínky v polských uprchlických táborech se podle organizace Polská humanitární akce nejvíce zhoršily v posledních dvou letech. Ti, kterým je přiznán status uprchlíka, v nich mohou počítat jen s minimální základní zdravotní péčí. Utečenci z Čečenska přitom často trpí následky zranění z války. Na léčení těchto lidí ale nejsou peníze. Polský systém zdravotní péče se už několik let zmítá v hluboké finanční krizi. Peněz se nedostává na léčení polských občanů, natožpak uprchlíků.

Podle varšavské kanceláře Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky si běženci myslí, že v Česku snáz získají azyl a povolení k pobytu. Z pěti tisíc osob, které v Polsku loni o azyl požádaly, jej totiž dostalo jen necelých 300.

Pavel Novák, Petr Doležel, Andrea Brtníková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme