O azyl u nás žádá rekordní počet cizinců

O poskytnutí azylu v naší republice letos požádalo 11 400 běženců. Ministerstvo vnitra předpokládá, že jejich počet do konce roku stoupne až na 20 tisíc. To by znamenalo oproti loňskému roku nárůst téměř o 250 procent. Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva Tomáše Haišmana nás tato aktuální čísla řadí na osmé místo v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčastěji u nás hledají útočiště občané Ukrajiny, Moldávie, Rumunska a Vietnamu. Za nebývalý nárůst počtu žadatelů o azyl podle Tomáše Haišmana může poslední změna cizineckého zákona. Ministerstvo vnitra odhaduje, že asi 40 až 60 procent žadatelů do azylové procedury vstupuje jenom proto, aby legalizovali svůj pobyt a zaměstnání v Česku. Novela azylového zákona, kterou ministerstvo připravilo, by proto měla zneužívání azylového řízení znemožnit. Azylanti by totiž první rok neměli mít přístup na náš trh práce.

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme