O českou Věru má zájem Pákistán

Česko možná dodá Pákistánu pasivní radiolokátor Věra. Jak uvedla Česká televize, výrobce, pardubická společnost ERA, zřejmě získá licenci na vývoz vzorového zařízení do této země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasivní sledovací systém Věra-E | Foto: Armáda ČR

René Kožíšek z ministerstva průmyslu a obchodu pak televizi potvrdil, že licence je před schválením. Zatím není jisté, zda by stát udělil licenci i na vývoz plnohodnotných radiolokátorů. O Věru projevil zájem také Vietnam. Na vývoz do této země ale podle Kožíška výrobce licenci zřejmě nezíská.

Naše bezpečnostní složky i dalších zemí NATO varují před prodejem Věry do Vietnamu z obavy z okopírování softwaru radiolokátoru a jeho poskytnutí třetí straně - například Číně.

Výrobcem radaru je pardubická firma Era. Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. Znamená to, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Je složen ze tří poměrně malých stanic vzdálených od sebe několik desítek kilometrů, může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme