O církevních restitucích bude sněmovna jednat nejdříve v červnu

Církevní restituce poslanci projednají nejdříve v červnu. Z programu nynější schůze sněmovny už tento bod definitivně vyřadili. Ústavněprávní výbor totiž nestačil projednat návrhy na změny, které k tomuto zákonu připravila především opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Narozenní Panny Marie v Košicích u Kutné Hory

Kostel Narozenní Panny Marie v Košicích u Kutné Hory | Foto: Michal Trnka

„Objevilo se několik otázek, které byly vzneseny. Jednak návrhy sociální demokracie, které ale znamenají zničení zákona, a pak některé drobné technické otazníky, na které máme odpovědi, ale nestačili jsme je ještě projednat,“ řekl předseda ústavněprávního výboru sněmovny Marek Benda (ODS).

Levicová opozice, která má většinu v senátu, nesouhlasí ani s rozsahem vraceného majetku, ani s výpočtem náhrad. Rádiu Česko to potvrdil senátor za ČSSD a její stínový ministr spravedlnosti Jiří Dientsbier.

„V této podobě je pro nás návrh na vyrovnání státu a církví zcela nepřijatelný. Jednak nikdo nepředložil žádné seznamy majetku; vychází se pouze z toho, co uplatnily církve. Finanční kompenzace není zejména při současné fiskální situaci vůbec na místě, navíc vychází z naprosto nereálných čísel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem církevních restitucí shrnuje redaktorka Rádia Česko Milada Richterová

„My jsme vycházeli z jiného předpokladu. Že by se vytvořil veřejnoprávní fond, kam by byl vložen nemovitý majetek, který dříve církve vlastnily, respektive užívaly. A z výnosů tohoto majetku by se financovala církevní činnost,“ řekl Dientsbier.

Sociální demokraté zpochybňují i výši ocenění církevního majetku. To je podle ČSSD výrazně vyšší než to, co dostali restituenti před lety, a varuje proto před záplavou žalob. Právě toho se týkají i změny, se kterými přišli i koaliční poslanci. Ty by měly proces a podmínky co nejvíce přiblížit původním restitucím.

Vládní návrh majetkového vyrovnání počítá s tím, že by církve dostaly zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard korun. Za zbývající majetek by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun, vyplácenou během příštích 30 let. Stát by už ale přestal církvím přispívat například na platy duchovních.

Věra Pfeifferová, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme