O členství v Evropské unii si zřejmě rozhodneme sami

Pod zákonem o referendu o vstupu České republiky do Evropské unii už je souhlas Poslanecké sněmovny. Zákon dnes podpořila drtivá většina přítomných zákonodárců. Občané tak mají velkou naději, že o našem případném členství rozhodnou sami, nikoliv politici. Předlohu musí ještě projednat Senát. Pokud ji podpoří i on a podepíše prezident, referendu už nebude stát nic v cestě. Podle předběžných vyjádření politiků by se pak mohlo konat v květnu nebo červnu příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Pro zákon dnes ve sněmovně hlasovalo 180 ze 182 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Pro jeho schválení byl nutný souhlas nejméně 120 z celkem 200 poslanců.

Referendum by měl podle schváleného zákona vyhlásit prezident a to do třiceti dnů od podpisu přistupovací smlouvy. Lidé by tedy měli odpovídat na otázku "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?" ve druhém čtvrtletí příštího roku. Pokud by lidé vstup do Evropské unie odmítli, nové referendum se může konat až po dvou letech.

K našemu vstupu do Evropské unie bude potřeba souhlasu nadpoloviční většiny hlasujících, sněmovna totiž nepodpořila návrh poslanců ODS, aby lidové hlasování bylo platné jen tehdy, když se ho zúčastní buď nadpoloviční většina občanů s hlasovacím právem, nebo alespoň 35 procent oprávněných voličů.

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek však takový názor nesdílel. Takové omezení je podle něj velmi nezvyklé v porovnání s tím, jak vypadá úprava tohoto zákona v jiných zemích "Není jasné, co by se dělalo v případě, kdyby se počet lidí nenaplnil, co by to znamenalo pro vládu a podobně. Zákon by se musel dodělávat ve více směrech a nejenom v tomto jednom ustanovení. Já osobně s tím nesouhlasím a věřím, že to bude názor i sněmovny," zdůvodnil odmítavý postoj Zaorálek.

Poslanci budou také v prvním čtení jednat o návrhu místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru, poslance ODS Martina Kocourka hradit povodňové škody z privatizačních peněz z Fondu národního majetku. Návrh novely příslušného zákona počítá s tím, že by se na tyto účely zhruba 50 miliard korun z privatizace Českého Telecomu.

Podle místopředsedy sněmovny za ODS Ivana Langera je to jediné správné řešení popovodňové situace. "Je to jediná smysluplná cesta k tomu, jak být připraven v případě, že přijde tak velká živelná pohroma, jako přišla letos. Shodou okolností jsem byl v sobotu v městečku Blatná, do kterého nepřišla od vlády ještě ani koruna, a Kocourkův návrh je přesně to řešení, které znamená, že když náhodou přijde další pohroma, že vláda má k dispozici vždycky dostatek peněz," řekl Langer.

Kocourkovu představu odmítají jako nereálnou poslanci vládních stran. Podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Miroslava Kalouska z KDU-ČSL by měly jít peníze na povodně standardní cestou. Tedy jak ze státního rozpočtu, tak například z Fondu dopravy a bydlení. "Jakékoliv rozpočtové diskuze nesmí znamenat, že peněz na povodně bude méně, než je nezbytně zapotřebí. Já garantuji dostatečné množství prostředků na odstraňování následků povodní z roku 2003, ale standardními mechanismy, nikoliv tímto návrhem."

Téměř polovinu dne sněmovna věnovala právě debatě o likvidaci povodňových škod. Rozpravu o povodních provázel ostrý slovní spor mezi členy ODS a ČSSD. Někteří občanští demokraté obvinili vládu, že povodně nezvládla a že ministr vnitra Stanislav Gross a další členové vlády zneužili likvidaci škod k vlastnímu zviditelnění. Gross a Špidla výtky odmítli.

Sněmovna nakonec požádala vládu mimo jiné o to, aby poskytla další rychlou pomoc lidem, které povodně postihly.

Dolní komora parlamentu také podpořila vznik nového ministerstva informatiky. Úřad, v jehož čele bude stát unionista Vladimír Mlynář, vzniká přes odpor ODS a některých poslanců KSČM.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme