O dalším postupu v kauze Diag Human rozhodne vláda

Ve čtvrtek to potvrdil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který ale odmítá výsledky prohrané arbitráže. Podle něj firma Diag Human věrohodně neprokázala výši ztráty, kterou by měl český stát za zmařené obchody s krevní plazmou zaplatit - tedy přes 8 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

"Na nejbližší vládu - 20. srpna připravím informaci a návrh řešení. Rozhodnutí arbitráže má 110 stran, studujeme je s právníky a připravujeme opravné řešení. Myslím, že jsem povinen za stát využít opravného prostředku při takové sumě jaká byly vyčíslena," zdůraznil Julínek.

Kauza s obchodníkem s krevními deriváty a plasmou se táhne od roku 1992. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar zpochybnil v dopise dánské společnosti NovoNordisk kvalitu německé firmy Diag Human. Následně pak Dánové přerušili spolupráci.

V roce 1996 další ministr Jan Stráský odmítl návrh na mimosoudní vyrovnání s Diag Human ve výši 196 milionů korun. Místo toho začalo takzvané rozhodčí řízení, které trvalo až do současnosti.

České zdravotnictví čekají další reformy z dílny ministra Tomáše Julínka. Ministerstvo dnes představilo tři nové zákony. O zdravotnických službách, o specifických zdravotnických službách a o záchranné službě.

Milan Kopp, Jan Herget, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme