O daňové reformě rozhodne sněmovna příští týden

Vládní daňová reforma je ve sněmovně před konečným hlasováním. To přijde na řadu příští středu. Poslanci dnes k návrhu připojili desítky pozměňovacích návrhů a opozice ho podrobila ostré kritice. Daňové změny jsou součástí návrhu zákona o zřízení jednoho inkasního místa, kam mají poplatníci odvádět všechny platby státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference v Poslanecké sněmovně

Tisková konference v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Pro šéfa opozičních komunistů Vojtěcha Filipa je nepřijatelný například návrh na způsob zdanění loterijních společností.

„Ten kompromis, který se tady rýsuje okolo hazardu, je evidentní, že na něj doplatí obce a sport, protože není žádná záruka, že ty prostředky, které budou vybrány ve prospěch státního rozpočtu, se dostanou do rozpočtu ministerstva školství a na sport,“ řekl Vojtěch Filip.

Jak by mělo zdanění loterijních společností nově vypadat, popsal šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek.

„Budou zdaněni jako jiné právnické osoby v České republice. Navíc mají povinnost odvodu 20 procent a 15 procent kursové sázky. Pozměňovací návrh rozkládá tuto částku na části. Jedna třetina by měla jít do obcí, jedna třetina do sportu přes ministerstvo školství a jedna třetina do neziskových organizací,“ řekl Pavel Suchánek.

Kromě zvýšení zdanění hazardu má vládní daňová reforma zrušit superhrubou mzdu anebo umožnit lidem přispívat na penzi rodičů. Koalice se ovšem ještě nedohodla na zachování daňového zvýhodnění stravenek.

Odklad daňové reformy na rok 2014

Reforma daní by mohla platit až od roku 2014. Přesto ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek trvá na tom, aby byla schválena co nejdřív.

„Budu dělat všechno pro to, aby zákon jednotném inkasním místě, tedy reforma přímých odvodů, byl platný od 1. 1. 2012. Otázkou je, zda jeho účinnost, která byla plánovaná od 1. 1. 2013, nebude muset být vzhledem k rekodifikaci občanského práva odložena na 1. 1. 2014. Ale to na vůli prosadit a schválit jeho platnost co nejdříve nic nemění. Tam je jenom potom otázka té technické lhůty do účinnosti,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky plán na odložení daňové reformy ukazuje pochybnosti vládních stran o tom, zda je plánovaná změna správná.

„Já jsem přesvědčený, že ten záměr vlády odložit takzvanou daňovou reformu je dán jejich vnitřní nejistotou toho, jestli vůbec dělají správně a jestli tma nejsou schovány takové chyby a takové nedostatky, které by vlastně vedly ke zhroucení celého daňového systému,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme