O dluhopisy Agrofertu se zajímá policie. Ať si Chovanec otevře speciální oddělení na mé stíhání, říká Babiš

O nákup nedaněných korunových dluhopisů společnosti Agrofert, kvůli nimž čelí kritice vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), se kromě finančního úřadu zajímá také policie. Uvedl to týdeník Respekt s tím, že mu to Babiš potvrdil. Policie se k případu nevyjádřila.

(Aktualizováno: 16:20 1. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš akci policie přičítá ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). "Mě vyšetřuje Chovancova policie všude," sdělil Respektu Babiš. "Říkal jsem Chovancovi na vládě, nechť si otevře speciální oddělení na stíhání Andreje Babiše a jeho Generální inspekce bezpečnostních sborů to bude vděčně dozorovat."

Chovanec se proti Babišovu obvinění z toho, že ovlivňuje policejní vyšetřování, ohradil. "Pokud pan Babiš vidí za kroky nezávislé policie politickou objednávku, pak to jen ilustruje, jakým způsobem uvažuje a řídí ministerstvo financí a Finanční správu," napsal ministr vnitra na twitteru.

Policie případ nechtěla komentovat. "Náš útvar nebude k vašemu dotazu poskytovat žádné informace," řekl týdeníku mluvčí Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem Jaroslav Ibehej.

Finanční správa kontroluje hospodaření Agrofertu, zaměřila se i na korunové dluhopisy

Číst článek

Specializovaný finanční úřad si vyžádal od společnosti Agrofert podklady k veškerým dluhopisům, které firma vydala, řekl v neděli mluvčí podniku Karel Hanzelka. Prověřuje tak i jednokorunové dluhopisy nepodléhající zdanění, které od firmy za 1,5 miliardy korun koupil Babiš, který byl do letošního února vlastníkem Agrofertu.

Babiš čelí podezření z daňových úniků, obvinění odmítá a záležitost pokládá za organizovanou kampaň proti své osobě. Vysvětlení, které poslal Sněmovně, pokládá pravicová opozice i zástupci vládní ČSSD za nedostatečné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany. 

Sobotka se k dopisu ministra financí nejspíš vyjádří v úterý. Řekl to ve Vyškově na oslavách 1. máje. Babiš v dopise vysvětluje na žádost poslanců některé okolnosti svého podnikání a nákupu korunových dluhopisů společnosti Agrofert. Podle něj byly všechny transakce legální. Babiš zároveň prohlásil, že nehodlá rezignovat, nevidí důvod. Sobotka ho vyzval, aby se kvůli nejasnostem kolem jeho majetku zachoval jako chlap.

„Nechci rezignovat, nevidím na to nejmenší důvod. Mám dobré výsledky, myslím si, že jsem snížil dluh o 70 miliard. Každého z vás, i vás jsem oddlužil o 6620 korun," řekl Babiš České televizi.

ČTK, Kateřina Součková, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme