O dotační program Dešťovka mají lidé zájem. Za dvě hodiny zažádali o téměř 40 milionů korun

Zájemci začali v pondělí dopoledne podávat elektronické žádosti do dotačního programu Dešťovka. Během dvou hodin přijal stát přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun. To je zhruba 40 procent celkového rozpočtu programu, ve kterém chce stát přerozdělit 100 milionů korun. Programem chce stát bojovat proti suchu a plýtvání s vodou. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO by se v létě mohla vypsat další výzva minimálně ve stejném finančním objemu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zalévání, konev, sucho (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Zájem žadatelů začal hned po spuštění v 10 hodin. Za prvních osmnáct minut si 250 zájemců podalo žádosti za zhruba 12 milionů korun. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana byl největší nárůst právě hned dopoledne.

„Jsem přesvědčený o tom, že dnes ještě bude možné do odpoledních hodin podat žádost. Každopádně pokud by alokace byla vyčerpána, tak jak mi ministr životního prostředí deklaroval, budeme hledat další zdroje na pokračování této výzvy," uvedl pro Radiožurnál Valdman.

Frýdlantsko a Hrádecko trápí nedostatek vody. Starostové viní těžbu uhlí v sousedním Polsku

Číst článek

„Nejsem překvapen. Říkali jsme, že o program bude obrovský zájem. Byly tisíce žadatelů, kteří se na tu stránku dívali už před spuštěním. A očekávání se naplnila měrou vrchovatou," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Jedna domácnost podle resortu může získat až 105 tisíc korun. „Žadatelé nejdříve odešlou žádost elektronicky a pak už stačí jen do pěti dnů doručit žádost a její přílohy osobně nebo poštou na kterékoli z 13 krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí," popisuje ministerstvo.

Vyčleněných 100 milionů korun stačí podle ministerstva na 3000 až 5000 žádostí. „Předpokládáme, že zhruba do tří týdnů budeme schopni vyhodnotit pilotní projekt. Uvidíme, jestli všichni, kteří se nyní elektronicky přihlásili a do pěti dní by měli dodat elektronicky podklady na pracoviště fondu, splnili podmínky," dodal v pondělí Brabec.

Ještě v létě by se pak mohla vypsat další výzva, ve které bude znovu minimálně 100 milionů korun. Ministr doufá ve vypsání tohoto dotačního programu i v dalších letech.

Boj se suchem proti plýtvání vodou

Stát chce lidem přispět na systém, který využije dešťovou vodu třeba na splachování toalety nebo jako užitkovou vodu.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady bude dotována jen v místech výrazně postižených suchem. Patří sem obce na Frýdecko-Místecku, Vysočině a na Znojemsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme