O důležitých otázkách bychom mohli rozhodovat v referendech

Ministři české vlády schválili návrh ústavního zákona, který má umožnit vyslovit se v referendu k zásadním otázkách vnitřní či zahraniční politiky státu. Podle této předlohy bychom mohli rozhodovat i o ratifikaci evropské ústavní smlouvy. Ministři současně přijali také zákon, který stanoví podmínky všelidového hlasování. Schválení předmětu referenda by zajistil souhlas nadpoloviční většiny hlasujících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum

referendum | Foto: Alena Palečková

Další osud obecného referenda je ale velmi nejistý. Pro schválení ústavního zákona je totiž třeba, aby souhlasilo nejméně 120 z 200 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů. ODS, která má dominantní postavení v horní komoře parlamentu, však univerzální plebiscit odmítá.

Podle poslankyně Evy Dundáčkové univerzální referendum nic dobrého nepřinese. "Domníváme se, že když referendum, tak pro otázky, které jsou opravdu velmi významné, velmi zasahující každého občana v České republice, to znamená jednou za čas jednorázové referendum, pro které je možné vždycky schválit zákon."

ODS už předložila zákon o konání jednorázového referenda k evropské ústavě. Strana chce, aby se plebiscit konal ještě letos.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme