O IPB za zavřenými dveřmi sněmovny

Poslanecká sněmovna dnes vyslechla zprávu parlamentní vyšetřovací komise k Investiční a Poštovní bance. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že vláda a centrální banka musely letos v červnu aktivně zasáhnout při řešení situace IPB. Členové komise se shodli, že nečinnost vlády a banky v této situaci by znamenala katastrofu pro finanční systém a ekonomiku země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna vyslechla zprávu s vyloučením veřejnosti a za zvýšených bezpečnostních opatření. Předseda komise k IPB Miroslav Kalousek na protest proti tomuto rozhodnutí průběžnou zprávu komise rozdal zástupcům médií a proti postupu sněmovny se důrazně ohradil. Jak řekl, považuje ho za \"naprosto nehoráznou\" snahu zabránit svobodnému šíření informací. Ve zprávě, která čítá šest listů, komise podrobně popisuje časový výčet událostí od uvalení nucené správy na IPB, přes okolnosti výběru strategického partnera, po následný prodej banky Československé obchodní bance. Zpráva však neobsahuje podrobnosti a jednotlivé kroky vlády, ČNB a ČSOB ani nijak podrobněji nekomentuje a neanalyzuje. Zpráva také uvádí, že schéma uskutečněné varianty, včetně časového harmonogramu, bylo vypracováno ČSOB a guvernérovi ČNB Josefu Tošovskému a ministrovi financí Pavlu Mertlíkovi prezentováno \"ne později než 30.května na jednání v Paříži\". V období od 15. června do 19. června měli podle komise jednat ČNB, vláda, Mertlík, nucený správce a ČSOB ve shodě.

Ministr financí však podle komise popřel, že by mu byla známa existence jakéhokoli dokumentu datovaného před 15. červnem, který by hovořil o variantě rychlé nucené správy s následným prodejem ČSOB. Komise tedy soudí, že Mertlíkova výpověď nemusí být pravdivá. Ministr Mertlík už dříve popíral, že by o záležitosti měl informace s předstihem. Na Mertlíka a nuceného správce IPB Petra Staňka podal předseda komise Kalousek trestní oznámení kvůli podezření z křivé výpovědi. \"Většina členů vyšetřovací komise dospěla k názoru, že výpověď těchto dvou osob je nepravdivá,\" řekl Kalousek a vysvětlil, že podle zákona musejí svědci před vyšetřovací komisí sněmovny vypovídat pravdivě a nesmějí zatajit důležité skutečnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme