O jediný hlas. Ondráčkova cesta ani proplácení dotací Agrofertu se nedostaly na program schůze sněmovny

Sněmovna se nebude zabývat dotacemi firmám ze skupiny Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) ani cestou poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na východní Ukrajinu ovládanou separatisty. Opoziční TOP 09 v úterý neprosadila zařazení těchto bodů na program nynější schůze. ODS neuspěla s návrhem, aby se dolní komora zabývala přesunem velvyslanectví zemí visegrádské čtyřky v Izraeli do Jeruzaléma.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video s příjezdem a setkáním komunistického poslance Zdeňka Ondráčka s hlavou neuznané a separatistické Doněcké republiky vzbudilo rozruch | Zdroj: Server DNR Online

Sněmovna na návrh hnutí ANO naopak odložila projednávání desítky předloh, které poslancům vrátil Senát. Původně se plánovalo, že budou na programu v úterý. Členové dolní komory se jimi budou zabývat až za týden. Senátoři chtějí například zrušit zákon, který zavírá vybrané prodejny o některých svátcích, a daň z nabytí nemovitých věcí. Do novely o registru smluv, která by zrušila výjimku například pro společnost ČEZ nebo České dráhy, senátoři navrhli přidat úlevu pro veřejné nemocnice.

Červený koberec v neuznaném Doněcku. ‚Jak se cesta tvářila, mi je celkem jedno,‘ říká Ondráček

Číst článek

Na středu příštího týdne zařadila sněmovna volební body. Zřejmě nejsledovanější bude opakovaná volba zástupce ombudsmanky. Prezident Miloš Zeman opět navrhl Stanislava Křečka, kterému skončilo funkční období zástupce veřejné ochránkyně práv v dubnu, a právníka Zdeňka Koudelku. Senát znovu nabídl právničku Markétu Seluckou a nově bývalého místopředsedu horní komory Jiřího Šestáka.

Opoziční TOP 09 neúspěšně požadovala debatu o dotacích firmám ze skupiny Agrofert, které ministerstvo financím, jak upozornil server iROZHLAS, nepředložilo kvůli podezřením ze střetu zájmů k proplacení Evropské komisi. Jde mimo jiné o stomilionovou dotaci na stavbu linky na výrobu toastového chleba. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že jde o 12 dotací zhruba za 161 milionů korun.

Nejen linka na toasty. Brusel zatím neproplatí Agrofertu sušírny zrní nebo úpravy v Kostelci

Číst článek

Ondráčkova cesta

Od Ondráčkovy cesty na východní Ukrajinu se už distancoval sněmovní zahraniční výbor. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chtěl, aby tak učinila celá sněmovna. K přijetí návrhu ale chyběl jediný hlas. Kalousek upozorňoval na to, že Ondráček vystupoval na východní Ukrajině jako poslanec a přijímal protokolární pocty, což je v rozporu s českou zahraniční politikou. Komunistický poslanec ale tvrdí, že šlo o soukromou cestu.

S návrhem debatovat o přesunu velvyslanectví v Izraeli přišla poslankyně ODS Jana Černochová. Chtěla, aby dolní komora vyzvala vládu, aby iniciovala přesun zastoupení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska do Jeruzaléma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme