O koalici na pražském magistrátu se bude znovu jednat v úterý

Pro koalici na pražském magistrátu dál přicházejí v úvahu všechny tři varianty. O spolupráci mezi sebou jednají ODS, TOP 09 a ČSSD. Občanští demokraté přitom na začátek týdne slibovali jasné stanovisko, s kým chtějí v radě hlavního města zasednout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Tůma (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS). (Koláž ČRo)

Zdeněk Tůma (TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS). (Koláž ČRo) | Foto: Tomáš Adamec

Regionální rada a zastupitelský klub ODS se ale usnesly dát vyjednavačům volný mandát, tedy že mohou podepsat koaliční smlouvu jak s TOP 09, tak i ČSSD.

Večer se sešli vyjednavači TOP 09 a občanských demokratů, jednali hlavně o rozdělení důležitých míst v radě města. Podle slov svých zástupců - Bohuslava Svobody z ODS a Zdeňka Tůmy z TOP 09 - se obě strany posunuly ve vyjednávání a další schůzku naplánovaly na úterý.

„Máme na stole odsouhlasený návrh koaliční smlouvy a určitou představu o tom, jak by si obě strany rozdělily gesce. Takže v tomto okamžiku já tam nevidím velký prostor pro další diskusi. Teď je tam prostor pro rozhodnutí a předpokládám, že to rozhodnutí by mělo tudíž přijít velmi brzy,“ řekl Zdeněk Tůma.

„Já si myslím, že ten hlavní rozdíl, proti tomu, jak to probíhalo doteď, spočívá v tom - asi je to dobře - že to jednání je kompletně otevřené pro všechny tři strany. A je to vlastně už o tom, že to jednání může být skončeno tím, že se někdo s někým dohodne. Protože ty karty jsou na stole všechny,“ uvedl po schůzce Bohuslav Svoboda.

Obě pravicové strany mezitím budou vyjednávat také se sociální demokracií. ODS ji chce požádat o předložení protinabídky, přestože dohoda s TOP 09 se teď pro ni jeví jako výhodnější. Se sociálními demokraty se v úterý sejde také TOP 09.

ODS bude mít na ČSSD rovněž požadavek, aby odstranila takzvanou duplicitu funkcí. Bohuslav Svoboda v této souvislosti zmínil příklad sociálnědemokratického hejtmana a současně poslance Davida Ratha.

Jednání o vytvoření pražské koalice trvají už měsíc. Nové zastupitelstvo by se mělo sejít nejpozději na začátku prosince.

Martin Drtina, mta, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme