O kosti ukrajinského básníka se na Olšanech přetahovali jeho příbuzní se zástupci ambasády

Neobvyklou situaci řeší Správa pražských hřbitovů. Kvůli ostatkům významného ukrajinského básníka Oleksandra Olese došlo ke sporu mezi Ukrajinci přímo u hrobu. Do něj bylo totiž uloženo tělo majitele, ale kosterní pozůstatky básníka a jeho manželky uložené do speciálních vaků se tam už nevešly. Hrobníci hádku vyřešili tím, že vyzvednuté ostatky nedali nikomu. Oleksandr Oles byl na Olšanských hřbitovech pohřbený v roce 1944.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hrob Oleksandra Olese. Jméno na náhrobku zatím zůstalo | Foto: Ľubomír Smatana

Při pohřbu a exhumaci chtěli zástupci ukrajinské ambasády zabránit odnesení ostatků Oleksandra Olese. Chtěli si je nechat, což ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený nemohl povolit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kosti ukrajinského básníka Oleksandra Olese se přetahovali jeho příbuzní se zástupci ukrajinské ambasády. Do nového hrobu totiž ostatky nemohly být uloženy

„To samozřejmě není možné, takže jim to hrobníci neumožnili. Kosterní ostatky, které tam byly, se zpravidla ukládají zase na dno nového hrobu, takže jsou pod novými ostatky. V případě tohoto hrobu to nebylo možné, protože tam byla vysoká hladina spodní vody,“ říká Červený.

Hřbitovní správa proto přistoupila k neobvyklému kroku. „Protože je to významná osobnost, tak do společného hrobu určitě nepřijde. Proto jsou ostatky jako v tuto chvíli jediné deponovány v zázemí správy,“ popsal Červený.

Oleksandr Oles je sice významný ukrajinský básník, ovšem jako emigrant se dostal pořádně do školních učebnic teprve až v posledních letech.

Ukrajinské hroby nejsou zmapovány

Ukrajinského básníka zná velmi dobře Tereza Chlaňová z Karlovy univerzity, která se ukrajinskou literaturou zabývá. Podle ní může podobná situace nastat znovu.

„Myslím si, že to není jen problém Alexandra Olese. Myslím si, že je to v první řadě problém, který by se měl řešit plošně, protože v Čechách i na Moravě byla pohřbena celá řada Ukrajinců a mezi nimi i významné osobnosti,“ upozorňuje Chlaňová.

„Mělo by to řešit minimálně velvyslanectví Ukrajiny, které by se o ty hroby mělo nějakým způsobem starat. Vím, že tady existovaly dobrovolné aktivity Ukrajinců, kteří ty hroby mapovali a fotografovali a dokumentovali je, ale bylo by potřeba, aby se tím někdo systematicky zabýval a staral se o to, aby taková situace vůbec nevznikla,“ domnívá se Chlaňová.

Na tahu je teď ukrajinská ambasáda, která se musí domluvit s příbuznými Oleksandra Olese, kteří žijí v Kanadě, a dodat potřebné doklady pražskému magistrátu. Pak teprve může Olšanský hřbitov ostatky vydat.

Ľubomír Smatana, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme