O krizi budou v sobotu jednat grémia koaličních stran

Koaliční krize nekončí - vyřešit by ji mohlo sobotní jednání grémií tří vládních stran. Sejdou se už brzy ráno na Úřadu vlády. Schůzku domluvil premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross s předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem. Dnes spolu oba straničtí lídři jednali hodinu a půl. Jejich schůzka ale žádný konkrétní závěr nepřinesla. I předsednictvo ČSSD dnes na mimořádné schůzi vyslovilo plnou důvěru Stanislavu Grossovi jako premiérovi. Další bod usnesení hovoří o tom, že vláda je funkční a úspěšná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: Michal Doležal

Gross po jednání s Kalouskem řekl, že si vyměnili názory a stanoviska na nejnovější vývoj v koalici a oznámil, že v sobotu od 8. hodiny budou jednat grémia všech tří vládních stran. Kalousek to ocenil. Konkrétněji se ke krizi nevyjadřovali. Oba aktéři nedovolili novinářům žádné dotazy a odkázali je až na zítřek.

"Informovali jsme se o svých stanoviscích, která jsme si v uplynulých dnech spíše tlumočili prostřednictvím sdělovacích prostředků. Přímé sdělování informací je však daleko lepší, příjemnější, a to byla podstata našeho jednání," poznamenal předseda vlády. Podle Kalouska je třeba jednat, a proto schůzku grémií vítá. "Pevně doufám, že zítřejší jednání bude věcné, konstruktivní a ve prospěch České republiky."

Koaliční schůzka měla původně proběhnout už ve čtvrtek, Stanislav Gross ji ale zrušil. Oba politici si potom vyměňovali ostrá slova. Kalousek například uvedl, že Grossovy problémy ohrožují akceschopnost vlády; premiér zase lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, nebude je nutit. "My jsme se vám zdáli, jako že se hádáme? Určitě ne," reagoval Kalousek na otázku, jestli se s premiérem usmířili.

Odpoledne se špičky ČSSD sešly na mimořádném zasedání předsednictva strany. Předsednictvo vyslovilo plnou důvěru Stanislavu Grossovi jako premiérovi. Další bod usnesení hovoří o tom, že vláda je funkční a úspěšná.

ODS: Vláda škodí zemi

ODS nechápe postoj křesťanských demokratů k pokračování koaliční vlády. Občanští demokraté proto vyzvali lidovce, aby vysvětlili, proč zůstávají ve vládě, o které ještě nedávno tvrdili, že je neakceschopná a poškozuje věrohodnost země. Nejsilnější opoziční strana v čele s Mirkem Topolánkem tak DNES reagovala na vývoj aféry s nejasnými majetkovými poměry premiéra Stanislava Grosse.

"V normální demokratické zemi by předseda vlády v této situaci buď sám odstoupil, anebo minimálně sám požádal o důvěru. I proto je ODS přesvědčena, že přetrvávání této vládní koalice neprospívá České republice a nadále poškozuje její kredit v zahraničí,"konstatoval Topolánek.

Podle občanských demokratů koaliční strany prokázaly, že nemají skutečný zájem vyřešit pochybnosti kolem majetku rodiny Stanislava Grosse, ale naopak se je snaží zamést pod koberec. Poslanci ODS proto budou i nadále využívat ve sněmovně interpelací na premiéra, aby problém zcela nezapadl.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme