O kurzy Národního programu počítačové gramotnosti je zájem

Počítačovými kurzy pro veřejnost, které organizuje Ministerstvo informatiky, už prošlo 70 000 lidí. O tom, že je o výuku na počítačích zájem svědčí i fakt, že letos by mělo proběhnout dalších 45 000 kurzů. Zájemci se v nich mohou naučit, jak vůbec s počítačem zacházet, jak pracovat s textovým editorem, internetem nebo elektronickou poštou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

osobní počítač | Foto: Jan Rosenauer

Co všechno by měli lidé po absolvování tří základních lekcí zvládnout, to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu prozradil Petr Novák, ředitel společnosti Computer Help, která spolu s ostatními firmami kurzy organizuje: "Účastník by měl být schopen komunikovat samostatně po internetu. To znamená, měl by napsat dokument, někomu ho odeslat a neměl by se počítače bát."

Podle náměstkyně ministryně informatiky Jany Vohralíkové má resort peníze na financování programu až do roku 2007. To umožňuje kurzy dotovat, takže jejich účastníci zaplatí za dvouhodinovou výuku pouze 100 korun. "Na každého účastníka přispívá Ministerstvo informatiky částkou 417 korun," upřesnila Vohralíková.

Ministerstvo chce prostřednictvím kurzů přispět ke zvýšení počítačové gramotnosti, která je u nás ve srovnání se zahraničím nízká. Počítačový expert Vladimír Smejkal tuto snahu vítá. Zároveň ale upozorňuje, že lidé často po absolvování školení nemají možnost počítač používat, což hodnotu kurzů snižuje.

"Ministerstvo se zaměřuje pouze na základy počítačové gramotnosti, ale už tak nepřemýšlí, k čemu to vlastně občanovi bude. Tady chybí tlak na možnosti toho obsahu, čili například posun od klasického výkonu veřejné správy k e-Govermentu, kdy občan bude moci si své záležitosti na úřadech vyřídit pomocí počítačové gramotnosti a pomocí levného přístupu k internetu."

Zájemci se mohou do kurzů hlásit přímo v místě svého bydliště, prostřednictvím internetu na stránkách Ministerstva informatiky anebo telefonicky na bezplatném čísle 800 800 028.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme