O Lisabonské smlouvě poslanci v úterý nerozhodli

Poslanci se v úterý večer nedostali k hlasování o Lisabonské smlouvě. V rozpravě budou pokračovat ve středu dopoledne. Zákonodárci v podvečer odmítli dva komunistické návrhy na přerušení diskuse. První navrhoval přerušení do rozhodnutí o plánu KSČM na referendum o smlouvě, druhý navrhoval přerušení do 24. března, kdy by smlouvu měly už mít projednány dva klíčové sněmovní výbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

S tím, že by se mohlo hlasovat v úterý večer byla smířená i část ODS. Jak řekl premiér Mirek Topolánek i pro něj půjde spíš o hlasování z rozumu: "Pro mě je to hlasování osobně spíše hlavou než srdcem. V mém projevu upozorním na spoustu velice komplikovaných a řekl bych pro Českou republiku ne úplně přijatelných ustanovení, ale sám pro to budu hlasovat."

Poslanci ODS mají takzvané volné hlasování, kdy nejsou svázáni stanoviskem svého klubu. Řada z nich má ale k dokumentu stejné výhrady jako předseda sněmovního klubu občanských demokratů Petr Tluchoř: "Pro mě osobně je hodně důležité to, aby byly dány garance jednak v jednání o smlouvách o umístění radaru v České republice. A nepřekročitelnou podmínkou je pokrok v jednání s jednacím řádem nebo se stykovým zákonem. To znamená garance, že nebude moct jakákoli budoucí vláda přenášet kompetence na evropskou úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu."

Podle předsedy zahraničního výboru sněmovny - sociálního demokrata Jana Hamáčka, ale tyto podmínky s Lisabonskou smlouvou nesouvisejí: "Co se týká změny jednacích řadů, ten materiál je připraven a já očekávám, že bude v nejbližší době podán do legislativního procesu. Nicméně platí to, co jsem říkal dříve, že ty dvě věci spolu nesouvisí. A vzhledem k tomu, že Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost dříve než po irském referendu, máme dostatek času na to zabývat se změnami jednacích řádů v následujících měsících. Předpokládám, že pokud se dostane Lisabonská smlouva do hlasování, tak bude ratifikována."

Několik poslanců za ODS už nicméně avizovalo, že smlouvu nepodpoří. Pro tři z nich, Alenu Páralovou, Jana Schwippela a Juraje Ranince by pak mohla být ratifikace i důvodem pro odchod z ODS.

Senátoři ODS nepodpoří lisabonskou smlouvu, dokud sněmovna neschválí smlouvy o umístění amerického radaru na našem území. Takový je výsledek jednání senátorského klubu ODS. Občanští demokraté argumentují závěrem prosincového kongresu ODS, který svým zákonodárcům důrazně doporučil prosadit přednostní schválení mezinárodních smluv o protiraketové obraně před lisabonskou smlouvou. Podle šéfa senátorů ODS Jiřího Stříteského se na tomto postupu klub dohodl jednomyslně.

Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k Lisabonské smlouvě zatím nevyjádřil. Dokument schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii. Irové smlouvu odmítli loni v červnu v referendu, které by se letos mohlo opakovat.

Milan Kopp, Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme