O Lisabonské smlouvě poslanci v úterý nerozhodli
Poslanci se v úterý večer nedostali k hlasování o Lisabonské smlouvě. V rozpravě budou pokračovat ve středu dopoledne. Zákonodárci v podvečer odmítli dva komunistické návrhy na přerušení diskuse. První navrhoval přerušení do rozhodnutí o plánu KSČM na referendum o smlouvě, druhý navrhoval přerušení do 24. března, kdy by smlouvu měly už mít projednány dva klíčové sněmovní výbory.
S tím, že by se mohlo hlasovat v úterý večer byla smířená i část ODS. Jak řekl premiér Mirek Topolánek i pro něj půjde spíš o hlasování z rozumu: "Pro mě je to hlasování osobně spíše hlavou než srdcem. V mém projevu upozorním na spoustu velice komplikovaných a řekl bych pro Českou republiku ne úplně přijatelných ustanovení, ale sám pro to budu hlasovat."
Poslanci ODS mají takzvané volné hlasování, kdy nejsou svázáni stanoviskem svého klubu. Řada z nich má ale k dokumentu stejné výhrady jako předseda sněmovního klubu občanských demokratů Petr Tluchoř: "Pro mě osobně je hodně důležité to, aby byly dány garance jednak v jednání o smlouvách o umístění radaru v České republice. A nepřekročitelnou podmínkou je pokrok v jednání s jednacím řádem nebo se stykovým zákonem. To znamená garance, že nebude moct jakákoli budoucí vláda přenášet kompetence na evropskou úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu."
Podle předsedy zahraničního výboru sněmovny - sociálního demokrata Jana Hamáčka, ale tyto podmínky s Lisabonskou smlouvou nesouvisejí: "Co se týká změny jednacích řadů, ten materiál je připraven a já očekávám, že bude v nejbližší době podán do legislativního procesu. Nicméně platí to, co jsem říkal dříve, že ty dvě věci spolu nesouvisí. A vzhledem k tomu, že Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost dříve než po irském referendu, máme dostatek času na to zabývat se změnami jednacích řádů v následujících měsících. Předpokládám, že pokud se dostane Lisabonská smlouva do hlasování, tak bude ratifikována."
Několik poslanců za ODS už nicméně avizovalo, že smlouvu nepodpoří. Pro tři z nich, Alenu Páralovou, Jana Schwippela a Juraje Ranince by pak mohla být ratifikace i důvodem pro odchod z ODS.
Senátoři ODS nepodpoří lisabonskou smlouvu, dokud sněmovna neschválí smlouvy o umístění amerického radaru na našem území. Takový je výsledek jednání senátorského klubu ODS. Občanští demokraté argumentují závěrem prosincového kongresu ODS, který svým zákonodárcům důrazně doporučil prosadit přednostní schválení mezinárodních smluv o protiraketové obraně před lisabonskou smlouvou. Podle šéfa senátorů ODS Jiřího Stříteského se na tomto postupu klub dohodl jednomyslně.
Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k Lisabonské smlouvě zatím nevyjádřil. Dokument schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii. Irové smlouvu odmítli loni v červnu v referendu, které by se letos mohlo opakovat.