O miliardách na škody po povodních rozhoduje vláda

Vláda bude jednat o obnově těch částí našeho území, které poškodily červnové a červencové povodně. Celkově byly vyčísleny škody na majetku ve všech českých a moravských krajích na 7,6 miliardy korun. Největší škody vznikly v Moravskoslezském kraji - přes tři miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně Děčínsko | Foto: Tomáš Kopecký

Strategii obnovy čtyř nejpostiženějších krajů připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho představitel bude teď celou vládu žádat o peníze na její naplnění.

První náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý řekl Radiožurnálu, kolik peněz bude úřad od vlády chtít.

"Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jenom část obnovy, o zbytek se podělí další resorty. Naše ministerstvo proto bude žádat o tři a půl miliardy korun."

Náměstek Plachý také odhadl, kdy se peníze k lidem postiženým povodněmi dostanou.

"Předpokládáme, že o první peníze na velká opatření by mohly žádat obce, případně občané během několika týdnů, maximálně několika málo měsíců."

První náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Ve výhodě zřejmě budou obce, kde byl vyhlášený stav nebezpečí. Na Jesenicku platil tři týdny a okres by z toho teď měl vytěžit, říká místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal.

"Čerpání prostředků je hlavně na infrastrukturu, na škody způsobené na komunikacích, vodovodech, kanalizacích, na objektech obcí a měst. Obce, kde bylo vyhlášen stupeň nebezpečí, dostanou na škody, které vznikly prokazatelně z povodní, až stoprocentní dotaci. Naopak obce, ve kterých nebylo vyhlášeno nebezpečí a byly poškozeny, dostanou dotaci 85 procent."

Ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Vágner k odstraňování následků povodní uvedl ve vysílání Radiožurnálu podrobné podmínky poskytování úvěrů z tohoto fondu. Jednotlivým fyzickým osobám nabízí až 150 tisíc korun jak na rekonstrukci, tak na modernizaci.

Informace ředitele Jana Vágnera v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu o povodňových úvěrech jsou v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Hejtman povodněmi nejvíc postiženého Moravskoslezského kraje Jan Palas potvrdil velkou poptávku ve svém regionu po úvěrech. Jak připomněl, v kraji jsou vydány desítky demoličních příkazů nenávratně poškozených objektů.

O postupu v Moravskoslezském kraji mluvil jeho hejtman Jan Palas v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu. Záznam v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Společnost Člověk v tísni rozdělí miliony z povodňové sbírky
Česko bude investovat do zlepšení varovného systému před povodněmi
Jesenicko ohrožují sesuvy půdy. Lidé i přes riziko zůstávají ve svých domech
Klimatolog Pretel: Povodně se můžou vrátit, ohrožena jsou zejména malá povodí

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme