O ministru Pecinovi v pátek, o celé vládě premiéra Fischera v pondělí

Premiér Jan Fischer bude v pátek probírat s ministrem vnitra Martinem Pecinou situaci, která vznikla po odstoupení Pecinova náměstka Zdeňka Zajíčka, který na ministerstvu vnitra zastupuje Občanskou demokratickou stranu. Zajíčkova demise kvůli jeho změněnému portfoliu odpovědností totiž vyvolala ostrou reakci ODS. Stranické grémium požaduje ochod ministra Peciny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

Občanští demokraté považují složení ministerské funkce Pecinou za nevyhnutelné. Podle místopředsedy ODS a Pecinova předchůdce Ivana Langera je odvolání současného šéfa ministerstva vnitra v zájmu celé vlády.

"Nepřipravujeme hlasování o důvěře vládě. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že je v zájmu Jana Fischera, v zájmu kreditu nestranické vlády, aby ho nesnižovaly svým jednáním takoví lidé, jako je právě Martin Pecina," řekl Langer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Martin Pecina ve vysílání Radiožurnálu o reorganizaci ve svém úřadu

Ministr vnitra Martin Pecina, nominovaný do vlády Českou stranou sociálně demokratickou, Radiožurnálu řekl, že Zajíčka neodvolal, jen rozdělil jeho úsek na úsek IT a veřejné správy.

"Chtěl jsem, aby se dále nezabýval kontrolou veřejné správy, protože v ní byly neřešené problémy. Například zdravotnické poplatky v krajích, ve kterých byl velmi slabý pokrok pod jeho vedením. A protože projekt datových stránek byl skutečně velmi závažný a časově náročný," vysvětlil Pecina.

Premiér Fischer nicméně připomněl, že ještě před sestavením své vlády informoval kandidáty na ministry, že se mohou obklopit svými lidmi, neměli by ale vzhledem k původní krátké délce mandátu dělat personální bouře.

"Tyto personální věci jsou v kompetenci jednotlivých ministrů. Nicméně budu o tom s ním v pátek mluvit. Bude se zajímat o případnou substituci, náhradu, o její kvalitu, záruky, že agendy ministerstva budou řešeny," prozradil Fischer.

Jde i o celou Fischerovu vládu

Předseda ODS Mirek Topolánek navrhl vedoucím všech parlamentních stran kromě KSČM, aby se v pondělí sešli k jednání o budoucnosti vlády Jana Fischera. Nesetkal se ale s celkovým úspěchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS Mirek Topolánek ve vysílání Radiožurnálu o připravovaném jednání o vládě premiéra Jana Fischera

"Schůzku, ke které jsem vyzval předsedy parlamentních stran, všichni přijali kromě Jiřího Paroubka, který ji odmítl. Domnívám se, že není možné čekat na dobu, kdy vláda předloží vlastní programové prohlášení, ale že při tak křehké subtilní situaci ve sněmovně a křehkém subtilním mandátu, který tato vláda může do voleb mít, je třeba jednat dopředu," žádá Topolánek

Předseda ODS ještě dodal: "Jiří Paroubek jednání obstruuje a svědčí to o to, že vláda, kterou dnes vede Jan Fischer, mu v podstatě vyhovuje, protože v ní má politické ministry, nikoli úředníky, jak původně dohoda zněla."

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve vysílání Radiožurnálu o připravovaném jednání o vládě premiéra Jana Fischera

Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi vadí, že by o úpravě mandátu úřednické vlády debatovaly i KDU-ČSL a TOP 09, tedy strany, které se neúčastnily formování kabinetu a nenominovaly do něj ministry.

"Nemá smysl - a to jsem také vyjádřil v dopise panu předsedovi Topolánkovi - uvažovat s účastí stran přeběhlíků typu TOP 09. Jednání musejí být věcná, proto jsem doporučil, abychom se sešli okamžitě, jakmile tady bude první návrh dodatku k programovému prohlášení vlády Jana Fischera, protože pak je o čem věcně jednat."

Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme