O místo na Pražském hradě usiluje i ‘jediný šikmooký Moravák na světě‘

Ve dvaceti prodával popcorn v jednom z tokijských kin, ve čtyřiceti je už českým senátorem a chce se stát i prezidentem. Tomio Okamura sehnal potřebných padesát tisíc sympatizantů a den před uzavřením kandidátek oznámil, že i on se může ucházet o místo na Pražském hradě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura ve studiu Dvojky ČRo | Foto: Elena Horálková

Říká o sobě, že je jediný šikmooký Moravák na světě: „Protože můj tatínek byl z poloviny Korejec a z poloviny Japonec a po mamince jsem poloviční, to znamená většinový Moravák.“

A to pocítil v Japonsku, kde na něho pokřikovali gaidžin, tedy cizinec. I proto v jednadvaceti opustil se svou tehdejší ženou Tokio a snažil se uchytit v Praze. Na Staroměstském náměstí prodával balonky, učil japonštinu, ale úspěch přišel až ve chvíli, kdy se náhodou dostal k provádění japonských turistů po Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vizitku prezidentského kandidáta Tomia Okamury připravil Petr Sehnoutka

„Češi často turisty nemají rádi. Já to slýchávám, že je jich moc, že jsou na obtíž, že se tady chovají příliš hlučně. A já na to vždycky odpovídám: ‚Cestovní ruch a příjmy od turistů tvoří téměř deset procent hrubého domácího produktu České republiky‘. To znamená, já to vždycky zjednoduším a každému je to jasné: Chceme, abychom všichni byli o deset procent chudší?“

Tomio Okamura začal organizovat festival japonského divadla v Praze a tehdy navázal vazby na česká média. Od té doby se ho novináři drží. Jako viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří byl zejména kvůli krachům cestovek jedním z nejčastějších respondentů.

I díky mediální pozornosti usedl v říjnu do křesla senátora za Zlín. A přestože to ještě zkraje roku popíral, krátce poté oznámil kandidaturu na prezidenta: „Prosím o podporu v následujících dnech všechny občany, kteří mají stejné názory a stejně naléhavý pocit, že musíme politiku v naší zemi radikálně změnit."

Pražský hrad stojí na vrchu, který se jmenuje Opyš. Dobývání kopců je pro Okamuru svým způsobem příznačné. Jeho jméno totiž v překladu znamená Vesnice na kopci.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme