O nároku britské firmy na peníze z kampeličky WPB Capital rozhodne soud

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začne projednávat spor o peníze zkrachovalé kampeličky WPB Capital. Podle rozhodčího nálezu patří třímiliardový majetek záložny britské firmě s anonymními vlastníky. Likvidátor kampeličky nález žaluje. O peníze by v případě zamítnutí žaloby přišel Fond pojištění vkladů, který vyplácí nároky klientům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ti zatím z celkové částky dostali skoro 2,5 miliardy korun. „Bylo vyplaceno 3572 klientů z celkových 6898,“ přibližuje právník Tomáš Hejduk z Fondu pojištění vkladů.

Podle něj ale klienti kampeličky nepocítí, pokud by soud nakonec rozhodl, že peníze dostane britská firma.

„V žádném případě to nebude mít vliv na vkladatele, kterým byly vyplaceny náhrady vkladů, ti samozřejmě žádné náhrady vracet nebudou. Obecně na věřitele to může mít v případě, že by soud dopadl tímto způsobem, vliv v tom, že se zmenší majetková podstata, ze které by se věřitelé vypláceli,“ vysvětluje Hejduk.

Česká národní banka družstvu licenci před půl rokem odebrala i kvůli umělému navyšování kapitálu. S tímto zdůvodněním vedení kampeličky nesouhlasilo.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme