O nasazení další techniky rozhodne policie

Nasazení dalších obrněných transportérů u amerických objektů v Praze má v rukách policie. Vojenská technika je podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka připravena v záloze. Komplikace při čtvrtečním přesunu do Prahy by se prý opakovat neměly. Podle šéfa resortu probíhal přejezd tranportérů v mimořádné situaci a za velmi těžkých podmínek. Za selhání techniky nehodlá ministr nikoho potrestat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr připomněl, že vojáci vytahovali transportéry v době takzvaných vojenských přechodů, tedy oprav, a technika dostala na přesun omezený čas. Výsledkem pak bylo zpoždění, které ministra velmi mrzí, protože problémy vrhly stín na úsilí deseti tisíců lidí.

Bezpečnostní opatření u budovy rozhlasové stanice Svobodná Evropa v centru Prahy byla zavedena kvůli konkrétnímu riziku. Potvrdila to v pondělí tisková mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Jak dodala, žádné jiné konkrétní nebezpečí nehrozí.

Česká armáda posiluje systém ochrany proti biologickým zbraním. Teroristické skupiny mají podle zjištění generálního štábu k dispozici smrtící jedy. Nebezpečí útoku těmito prostředky je ale nepravděpodobné. České ozbrojené síly i přesto během několika dnů dostanou speciální detektory, které mají použití biologických zbraní rozpoznat. Dnes to uvedl náčelník vojenské zdravotnické služby Jan Petráš. Podle něj jde pouze o preventivní opatření. "To není čistě jenom vojenský konflikt dvou nebo více armád, ale je to ohrožení republiky jako takové, a tak k tom také přistupujeme," uvedl.

Náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý by bezpečnostní opatření u budovy rozhlasu Svobodná Evropa v centru Prahy osobně řešil jemněji. Budovu od čtvrtka hlídají společně s policisty parašutisté s několika obrněnými transportéry, vojáci i jejich technika jsou ale vyčleněni pro potřeby policie, která jim také velí. Šedivý poznamenal, že on by obrněnce v centru Prahy nepoužil, rozhodnutí však nebylo na armádě.

Milan Kopp, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme