O nasazení další techniky rozhodne policie

Nasazení dalších obrněných transportérů u amerických objektů v Praze má v rukách policie. Vojenská technika je podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka připravena v záloze. Komplikace při čtvrtečním přesunu do Prahy by se prý opakovat neměly. Podle šéfa resortu probíhal přejezd tranportérů v mimořádné situaci a za velmi těžkých podmínek. Za selhání techniky nehodlá ministr nikoho potrestat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr připomněl, že vojáci vytahovali transportéry v době takzvaných vojenských přechodů, tedy oprav, a technika dostala na přesun omezený čas. Výsledkem pak bylo zpoždění, které ministra velmi mrzí, protože problémy vrhly stín na úsilí deseti tisíců lidí.

Bezpečnostní opatření u budovy rozhlasové stanice Svobodná Evropa v centru Prahy byla zavedena kvůli konkrétnímu riziku. Potvrdila to v pondělí tisková mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Jak dodala, žádné jiné konkrétní nebezpečí nehrozí.

Česká armáda posiluje systém ochrany proti biologickým zbraním. Teroristické skupiny mají podle zjištění generálního štábu k dispozici smrtící jedy. Nebezpečí útoku těmito prostředky je ale nepravděpodobné. České ozbrojené síly i přesto během několika dnů dostanou speciální detektory, které mají použití biologických zbraní rozpoznat. Dnes to uvedl náčelník vojenské zdravotnické služby Jan Petráš. Podle něj jde pouze o preventivní opatření. "To není čistě jenom vojenský konflikt dvou nebo více armád, ale je to ohrožení republiky jako takové, a tak k tom také přistupujeme," uvedl.

Náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý by bezpečnostní opatření u budovy rozhlasu Svobodná Evropa v centru Prahy osobně řešil jemněji. Budovu od čtvrtka hlídají společně s policisty parašutisté s několika obrněnými transportéry, vojáci i jejich technika jsou ale vyčleněni pro potřeby policie, která jim také velí. Šedivý poznamenal, že on by obrněnce v centru Prahy nepoužil, rozhodnutí však nebylo na armádě.

Milan Kopp, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme