O nesvéprávné osoby by mohli pečovat i odborníci z nevládních organizací
Opatrovnictví v Česku by se brzy mohlo řídit podle nových pravidel. O postižené lidi by se starali nejen příbuzní a úředníci, ale nově také odborníci z nevládních organizací, kteří se zapíší do speciálního registru. Také obce od státu získají přesnější návod, jak pečovat o nesvéprávné osoby.
Ministerstvo spravedlnosti, které pracuje na novém zákoně o opatrovnictví, chce vytvořit pro kvalifikované odborníky speciální registr.
„Funkci veřejného opatrovníka by nemusely vykonávat pouze obce, ale mohly by se jí ujmout například nevládní organizace. Jde tedy o to stanovit určité parametry a podmínky pro výkon takovéto funkce,“ vysvětluje náměstek ministra František Korbel.
Jak by měla fungovat nová pravidla opatrovnictví, vysvětloval v Ranním interview Radiožurnálu náměstek ministra spravedlnosti František Korbel
Nová pravidla jsou podle něj nutná, protože opatrovnictví v Česku má stále mezery.
„Obce k této funkci nemají žádný prováděcí předpis a bohužel aktivitu jim nikdo nehradí. Jde to dnes plně k tíži obcí a to není dobře,“ uznává Korbel.
Stejného názoru je zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. „Měly by být stanoveny i standardy toho, co musí ten opatrovník splňovat. To zatím opravdu v rámci celého systému vůbec není řádně dořešeno,“ říká.
Tragický případ z Opavska odhalil trhliny v českém systému opatrovnictví
Číst článek
Opatrovníci z řad úředníků si podle zástupkyně ombudsmana mnohdy se svěřenými osobami vůbec nedokážou poradit.
„Často jsem se setkala s tím, že soud rozhodl, že tím, kdo má vykonávat opatrovníka, je starosta nebo nějaký úředník obce. Ale tito lidé pro to neměli vytvořené jakékoli zázemí a nevěděli, jak komunikovat s duševně nemocným člověkem. Neměli na to ani čas, ani prostor,“ argumentuje Seitlová.
Ministerstvo spravedlnosti plánuje, že by zákon o veřejném opatrovnictví začal platit současně s novým občanským zákoníkem, tedy od 1. ledna 2014.