O nové vládě odpoledne vedení lidovců

Dosavadní vyjednávání o novém vládním kabinetu posoudí dnes vedení poslední koaliční strany: KDU-ČSL. Včera pokračování koalice odsouhlasila po unionistech i sociální demokracie. K diskusi o výsledcích dosavadního vyjednávání o novém kabinetu se lidovci sejdou odpoledne. KDU-ČSL má jeden jasný požadavek: nechce, aby koaliční partneři spolupracovali s komunisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Michal Kamaryt

Chtějí, aby tento požadavek byl zakotven v koaliční smlouvě. Radiožurnálu to řekl lidovecký šéf Miroslav Kalousek. "Pokud bude koalice jednotná, tak je mi jedno, že se k tomu připojí i opozice, ale není možné a nepodstoupíme to riziko, abychom byli spoluodpovědní za vytvoření nekomunistické 101, která by pak mohla fungovat jako komunistická 111 proti naší vůli."

Tato podmínka prý ale nemůže zkomplikovat dosavadní jednání o budoucí koaliční vládě. "To je požadavek logický. Kdo by se nechtěl k něčemu takovému zavázat, tak říká, že fakticky tu koalici nechce. Pokud je pravdou a já věřím, že ano, že sociální demokracie tu koalici chce, tak pro ni nemůže být problém zavázat se k tomu, že ve spolupráci s opozicí nebude válcovat své koaliční partnery."

Lidovci trvají na tom, že si podrží svá současná ministerstva. Na dvou z nich (dopravě a životním prostředí) by ale ráda posílila svůj vliv i sociální demokracie. Začíná tak souboj o personální složení vlády. První střet už proběhl - a to o ministerstvo financí. Na to pomýšlí předseda lidovců Miroslav Kalousek. "Pouze za předpokladu, že by koaliční partneři trvali na mé účasti ve vládě, tak vzhledem k tomu, že priorita veřejných rozpočtů bude zásadní prioritou pro tuto koalici, tak pozici předsedy rozpočtového výboru bych si uměl představit vyměnit za pozici ministra financí, ale v žádném případě to není můj požadavek."

Miroslav Kalousek tak v kabinetu Stanislava Grosse zřejmě nebude. Úřadující předseda ČSSD totiž trvá na tom, že resort financí bude i dál kontrolovat sociální demokracie.

Sestavením nové vlády případně i obsahem koaliční slouvy se má zítra zabývat také K9 - lídři všech tří stran odstupujícího kabientu. Lidovci a unionisté přitom požadují mechanismy, které by jednotlivým stranám koalice znemožnily spojovat se účelově s opozicí, a tak prosazovat kontroverzní zákony přes odpor zbývajících vládních partnerů. Tento záměr ale kritizují sociální demokraté, kteří jasně nejsilnější strana nedají nijak omezovat.

Markéta Kaclová, Petr Honzejk, Lenka Šumová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme