O odklad školní docházky žádá každé osmé dítě. Na poradnu se čeká i 2 měsíce

Rodiče, kteří žádají o odložení školní docházky pro své dítě, potřebují posudek. Ten jim vypracuje pedagogicko-psychologická poradna. Kvůli náporu rodičů se ale prodlužují objednací termíny, a to leckde až na dva měsíce. O odložení školní docházky přitom žádá každé osmé dítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíc se vrací investice do základního vzdělání, říká ekonom George Psacharopoulos | Foto: CC BY-ND 2.0, Anders Ruff Custom Designs

„U nás to byla asi otázka věku, protože je narozený 29. srpna, takže by mu čerstvě bylo šest let, takže by byl nejmladší z celé třídy,“ vysvětluje paní Katka.

Aby pro svého syna vyjednala odklad školní docházky, musí škole předložit dva dokumenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odklad školní docházky se letos bude týkat necelých 17 tisíc dětí. Někde musí rodiče počítat s delšími čekacími lhůtami v pedagogicko psychologických poradnách

„Musí se dát posudek, který mi dají v poradně, a pak ještě posudek od pediatra.“

K zápisu šlo letos podle oficiálních čísel přes 138 tisíc dětí. Z toho téměř 17 tisíc podalo žádost o odklad. O služby pedagogicko-psychologických poraden je tedy právě v období po zápisech velký zájem.

„Nemůžu říct, že by se to nezvládalo, ale ta čekací doba se prodlužuje. V tuto chvíli je to jeden až dva měsíce,“ říká Václava Masáková z pražské pedagogicko-psychologické poradny.

Mezi dětmi, pro které rodiče chtějí odklad, dlouhodobě převažují chlapci.

„Navržené odklady školní docházky byly převážně u dětí takzvaně letních. Tedy v době, kdy do školy nastupují, dětí čerstvě šestiletých. Bylo tam více kluků. A i co se týče poradenské klientely, jsou dvě třetiny chlapců a třetina dívek,“ upřesňuje psycholožka.

Pedagogicko-psychologických poraden je podle ministerstva školství dostatek, jejich rozložení kopíruje velkost daného kraje podle počtu obyvatel. Snížení počtu odkladů a tím pádem menší množství agendy by mohlo přinést zřízení takzvaných přípravných tříd.

„Ministr školství chce zabránit vysokému počtu odkladů i tím, že v novele školského zákona umožní zřizovat přípravné třídy pro všechny děti. Nejen ze sociálně znevýhodněného prostředí, jako je tomu doposud,“ říká mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Na vyřízení všech náležitostí potřebných k odkladu školní docházky mají rodiče čas do konce května.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme