O odměny ÚZSVM pro Veseckou a Kučeru se zajímá policie

Policii zajímá, proč někdejší státní zástupkyně Renata Vesecká dostala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) téměř milion korun. Upozornily na to Hospodářské noviny. Není jasné, za co vlastně úřad Veseckou platil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká mluvila o kauze Čunek

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká mluvila o kauze Čunek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Ze stejného důvodu se policie zajímá i o odměny bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. Ten údajně inkasoval dokonce milion a čtvrt.

Hospodářské noviny napsaly už na začátku léta, že chybí dokumenty dokládající, jakou práci tehdejší špičky tuzemské justice vlastně odvedly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podezřelých smlouvách či výplatách na ÚZSVM mluvili náměstek ministra financí Ondřej Závodský a redaktor HN Vojtěch Blažek

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který ÚZSVM jako pověřený úředník v poslední době vedl, Českému rozhlasu řekl, že sice našel řadu podezřelých smluv, ale důkazy o tom, že by Vesecká s Kučerou dostaly peníze „za nic“, nemá.

„Já jsem žádné takové plnění nenašel. A jestliže někdy nějaké bylo, tak ať ho ten, kdo ho má, okamžitě vydá,“ uvedl Závodský.

Co se týká nevýhodných smluv obecně, hlavní snahou státu bude podle Závodského získat peníze zpět.

„Možnosti jsou dvě. Za předpokladu, že se rozběhne nějaké trestní řízení do pokročilejšího stádia, to znamená, že by byl stíhán konkrétní obviněný, tak bychom se připojili k trestnímu řízení. Za předpokladu, že se tak nestane, tak budeme vymáhat patrně civilní cestou,“ dodal Závodský.

Úřad povede Dittrich

Odměnami pro Veseckou a Kučeru, případně prověřováním dalších smluv se z pozice šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bude od 1. října zabývat už jiný muž, a sice František Dittrich.

ÚZSVM jedná v řízení před soudy, rozhodci nebo stálými rozhodčími soudy, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu, kdy úřad vystupuje v řízení za stát jako příslušná organizační složka, s příslušností hospodařit s tímto majetkem nebo namísto organizačních složek, které jsou příslušné hospodařit s předmětným majetkem státu.
Zdroj: ÚZSVM

Dosavadního ředitele Krajského pozemkového úřadu pro Královehradecký kraj dnes jako šéfa ÚZSVM oficiálně představil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dittrich už oznámil některé změny, které chce v nové funkci provést. Mimo jiné řekl, že zamýšlí snížit počet pracovišť, a to až na jednu polovinu a chystá i další změny ve struktuře úřadu.

Předchozím řádným ředitelem ÚZSVM byl Miroslav Vaněk. Ten rezignoval k 1. dubnu letošního roku. Českému rozhlasu tehdy řekl, že odchází dobrovolně.

Český rozhlas, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme