O penězích na dálnice se teď rozhoduje ve sněmovně

Peníze, plánované pro Státní fond dopravní infrastruktury na příští rok, rozdělují poslance. Převážně levice chce část jeho plánovaných prostředků použít na pokrytí jiných výdajů. Mluví se zejména o zmenšení škrtů v platech státních zaměstnanců nebo financování sociálních služeb. Proti tomu jsou občanští demokraté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předražené dálnice

Předražené dálnice | Foto: Ondřej Jánoška

Přesun peněz by podle nich v příštím roce výrazně ovlivnil výstavbu dálniční sítě v České republice. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ale ujišťuje, že peníze, které by z rozpočtu fondu převedli, by do něj později zase vrátili.

"Dalo by se udělat řádově pět, sedm miliard, možná do deseti miliard - a to doplnění zpět během roku například z dividend ČEZu, koneckonců je to polostátní firma," představuje si komunistický poslanec.

Podle poslance ODS Jaroslava Plachého ekonomice v době krize nepomůže snižovat výdaje na výstavbu dopravní infrastruktury: "Znamená to zastavení řady staveb. Protože volných zdrojů v dopravním fondu je pouze 35 miliard. A pokud by se podařilo z fondu vytáhnout pět miliard, znamená to pokles v dani z přidané hodnoty ve výší jedné miliardy, propuštění několika tisíc zaměstnanců stavebních společností a nárůst obrovských sociálních výdajů na zabezpečení této zbytečně vytvořené armády nezaměstnaných."

Václava Marešová, Marek Matlovič, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme