O platech učitelů se bude jednat celý duben

O možnostech lepšího financování regionálního školství mluvili ministr školství Ondřej Liška se zástupci školských odborů. Podle jejich rozborů letos reálné platy ve školství poklesly o 1500 korun. Ministr a odboráři se dohodli, že příští měsíc budou odbory průběžně jednat s ministerstvem o placení zaměstnanců škol a teké o celkovém financování regionálního školství. Další schůzka ministra školství s vedením odborů bude už příští týden, odboráři chtějí na jednání pozvat i kraje jako zřizovatele škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci víceletých gymnázií | Foto: Jana Šustová

Učitelé jsou připraveni stávkovat, na to už dřív upozornil odborový předák František Dobšík. Teď po jednání mluvil smířlivěji. Hrozba stávky podle něj sice trvá, ale není v těchto dnech aktuální: "Jak říkal pan ministr, je si vědom, že naše požadavky nejsou neoprávněné, ale je potřeba zapojit do toho i více partnerů, aby ta potencionální shoda, která - jak věřím - vznikne, bude odpovídajícím tlakem, aniž bychom museli vyhrožovat stávkami a kolegy hnát do ulic."

Ministr školství Ondřej Liška ve vysílání Radiožurnálu zdůraznil: "Já bych chtěl dosáhnout toho, aby došlo ke změně systémové, nikoli pouze jednorázové, jak to bylo v závěru minulého roku. Zároveň s tím říkám, že nejde pouze o navýšení jedné hromádky peněz, ale jde také o to, hovořit o tom, jakým způsobem a jak efektivně jsou tyto peníze využívány a zda se skutečně odrážejí v kvalitě výuky učitelů a výuky ve školách."

Když ministerstvo školství rozpracovalo letošní rozpočet regionálního školství, plánovalo zvýšení nominálních platů téměř o 3 procenta. A dokonce by to prý mohlo být ještě o procento víc - po úbytku žáků a s tím svázaném odchodu některých učitelů. Podle školských odborů ale zatím učitelé nedostali přidáno, protože se čeká, až krajské úřady rozdělí peníze na jednotlivé školy.

Anketu o hodnocení učitelů najdete na této stránce VPRAVO!

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme