O počtu očkovaných vojáků rozhodne Bezpečnostní rada

O přesném počtu vojáků české armády, kteří budou očkováni proti takzvané prasečí chřipce, se rozhodne zítra na jednání Bezpečnostní rady státu. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekl ministr obrany Martin Barták.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Prezident Václav Klaus včera kritizoval povinné očkování v armádě proti chřipce. Po jeho intervenci slíbila obrana nařízení pozastavit. Podle ministra Bartáka se očkování týká zatím šestnácti tisíc vojáků:

"Já jsem se rozhodl po svém včerejším rozhovoru s panem prezidentem pozastavit zatím toto nařízení, po dohodě s panem náčelníkem generálního štábu. Zítra je svolána mimořádná Bezpečnostní rada státu, na které budeme o této věci, a nejen o tomto, diskutovat," řekl Barták ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Barták o očkování vojáků proti prasečí chřipce

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek původně nařídil očkování civilním i vojenským zaměstnancům armády rozkazem. Hlava státu ale povinné očkování považuje za sporné.

Podle Klause, který je z titulu své funkce vrchním velitelem ozbrojených sil, vojáci nemůžou být pokusným vzorkem, a o očkování by se měli rozhodnout sami.

Barták dnes řekl, že s názorem prezidenta nesouhlasí. Vakcína je podle něj plně odzkoušená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Vít v Ozvěnách dne Radiožurnálu o pandemii prasečí chřipky

"Tato vakcína nevykazuje žádné znaky toho, že by byla nebezpečná. Žádný stát by přece nenechal očkovat své občany ve chvíli, kdy by měl o tom jakékoliv pochybnosti. Tudíž já se tohoto rozhodně neobávám a nesdílím tento názor," zdůraznil ministr obrany.

Hlavní hygienik: Pandemie tady je

Prezident Klaus si informace o prasečí chřipce vyslechne zítra ve Strakově akademii. Zúčastní se tam mimořádného jednání Bezpečnostní rady státu. Už dnes prezident požádal hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu sdělil, jestli Česko sužuje pandemie prasečí chřipky.

Vít podle svých slov Klausovi vysvětlil, že v některých krajích vzrůstá počet nakažených chřipkou až o 12 procent. Takové zvýšení hlásí Olomoucký a Moravskoslezský kraj, uvedl Vít v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

"A to už je možný signál, že se může jednat o zvýšenou epidemickou aktivitu," řekl hlavní hygienik s tím, že by to mohla být předzvěst druhé pandemické vlny. Podle něj je proto důležité se na ni připravit a pokračovat v očkování rizikových skupin.

"Já mohu dneska říct, že z více než 90 procent virus, který cirkuluje na území Evropy, je opravdu pandemický. Čili pandemie tady je," zdůraznil Vít.

Marika Táborská, Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme