O počtu stíhaček vláda doud nerozhodla

Ani na dnešním zasedání vláda nerozhodla o tom, kolik víceúčelových taktických nadzvukových letounů zakoupí armádě. Ministři schválili pouze zadávací dokumentaci výběrového řízení jak na 24, tak na 36 stíhaček. Zároveň uložili ministru obrany předložit návrh kandidátů do patnáctičlenné výběrové komise do konce roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schválená dokumentace výběrového řízení popisuje požadované parametry letounů i offsetových programů. Ministerstvo obrany už koncem října potvrdilo, že takzvané offsetové programy, díky nimž by se náklady na letouny vrátily prostřednictvím zahraničních investic do českého průmyslu, by měly dosáhnout 150 procent ceny letounů. Orientační cenu stíhaček odhaduje ministr obrany Vladimír Vetchý na 100 miliard korun.

Podle dřívějších neoficiálních informací z ministerstva obrany by jednou ze zvažovaných možností mohlo být i vypsání soutěže s oběma variantami počtu letounů. Západní firmy by tak měly možnost utvořit svou nabídku s více kombinacemi.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme