O podobě možné příští vlády opět v úterý

Na jakých mechanismech má fungovat nová koaliční vláda a v jaké podobě? O tom budou v úterý jednat lídři bývalé koalice. Po víkendové schůzce zatím jen oznámili, že mají společnou vůli na sestavení nového proevropského kabinetu bez premiéra Stanislava Grosse. Cesta k dohodě, ale zřejmě nebude jednoduchá. Všichni aktéři stále prosazují svá nepříliš shodná stanoviska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gross, Kohout, Sobotka

Gross, Kohout, Sobotka | Foto: Marta Myšková

Sociální demokraté vycházejí z toho, že už dosavadní koaliční smlouva neexistuje a začíná se takzvaně "na zelené louce". Trvají na tom, že by v nové vládě neměli být straničtí lídři ani odstoupující ministři.

To je především pro křesťanské demokraty těžko přijatelné. Jednání u čistého stolu vnímají jako příležitost k použití standardních mechanismů pro vznik nové vlády. Chceme uzavřít normální koaliční dohodu říká místopředseda KDU - ČSL Jan Kasal. "Chceme vytvořit vládu na obrysu těchto tří stran, která bude personálně obsazena tak, aby do ní jednotlivé politické strany poslaly to nejlepší, co mají. Nikoliv druhou nebo třetí ligu," dodává Kasal. Křesťanští demokraté také odmítají jakékoliv experimenty. "Česká republika není v situaci, kdy by bylo nezbytné nasadit nějaký experiment, kdy by se z občanů České republiky a z politické scény stali pokusní králíci laboratoře Stanislava Grosse," prohlásil Kasal.

Žádné experimenty a jasné záruky, že ČSSD nebude prosazovat některé zákony s komunisty žádají také unionisté. Jejich místopředseda František Pelc zdůrazňuje, že je pro spolupráci proevropské koaliční vlády důležitá shoda na společném programovém prohlášení. "Na druhé straně i určité pojistky, aby tato spolupráce nepřivedla nechtěně k podílu na moci komunisty," prohlásil Pelc.

I o tom mohou v úterý jednat lídři stran bývalé vládní koalice. Místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že jejich nabídka vyřešit vládní krizi sestavením většinového proevropského kabinetu je velkorysá a skýtá řadu variant. "My jsme připraveni hledat dohodu, hledat kompromisy v zájmu stability České republiky a v zájmu toho abychom zbytečně nemuseli letos na podzim chodit k předčasným volbám", zakončuje Sobotka.

Český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout, nominovaný ČSSD do čela případné nové vlády, se zítra vrátí do své práce, tedy do Bruselu. Dosud se odmítá vyjádřit ke spekulacím o složení kabinetu, v jehož čele by stál. Nechce vyslovovat žádná jména, dokud nebude mít pravomoc vybírat si.

Hlavním úkolem je podle něj nyní uzavřít dohodu s koaličními partnery, která by se týkala programu vlády a částečně i jejího složení. Připustil pouze, že by kabinet mohl být "štíhlejší" než dosavadní. Chystaná smlouva, nazývaná také jednorázovou, má nahradit vypovězenou koaliční dohodu mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU.

Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus připustil, že členy nové vlády by se mohli opět stát předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec a místopředseda této strany Karel Kühnl, případně další místopředsedové stran. Jak uvedl v diskusním pořadu Českého rozhlasu Radiofórum, záleží na politických dohodách. Podle Krause by v novém kabinetu neměli být ti dosavadní ministři, kteří podali demisi - tedy ministr zahraničí Cyril Svoboda, životního prostředí Libor Ambrozek, dopravy Milan Šimonovský - všichni za KDU-ČSL, ministr informatiky Vladimír Mlynář za US-DEU a šéf Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, nestraník navržený ČSSD.

Milada Richterová, Marika Táborská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme