O podpoře v druhém kole senátních voleb je jasno

Regionální organizace parlamentních stran mají o podpoře kandidátů ve druhém kole senátních voleb často jasno. Principiálně sice pravice tíhne k pravici a levice chce zabránit její většině v senátu, ale ve skutečnosti zřejmě budou hrát roli sympatie k jednotlivým kandidátům a schopnost jednat s politickým partnerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátní volby | Foto: Stanislav Zbyněk

V obvodu Praha 1 zřejmě ani téměř padesátiprocentní náskok hlasů z prvního kola voleb nezaručuje kandidátu ODS Petru Weissovi vítězství ve druhém kole. Tamní pravice i střed se chystají podpořit Weissova protikandidáta, někdejšího studentského vůdce a aktivistu hnutí Děkujeme odejděte Martina Mejstříka. Podle šéfa pražských lidovců Petra Burgera si o to Weiss sám řekl, "když proklamoval v dnešním tisku, že bude a chce úzce spolupracovat s panem Železným. Takže se obávám, že voliči si udělají sami obrázek."

I pražská ČSSD doporučí svým voličům Mejstříka. Komunisté naopak vyzvou své voliče, aby v Praze 1 ve druhém kole voleb vůbec nešli k urnám.

ODS přitom vyhlásila podporu pravicovým a středopravicovým kandidátům a ve Vyškově, kde stojí kandidát KDU-ČSL proti kandidátu za ČSSD, to krajská jihomoravská ODS podle jejího předsedy Milana Venclíka určitě dodrží. "My doporučíme na všech oblastech podporu pravicových a středopravicových kandidátů." Komunisté, kteří chtějí zabránit postupu pravice v senátu ale ve Vyškově i jinde podpoří kandidáta sociálních demokratů jen v tom případě, že je o to Špidlova strana požádá.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme