O poplatcích ve zdravotnictví se možná rozhodne už v pátek

Už v pátek se možná rozhodne o zrušení nebo omezení zdravotnických poplatků. Po včerejším druhém čtení v Poslanecké sněmovně leží před zákonodárci množství návrhů, jak se s registračními poplatky vypořádat. Budou o nich diskutovat v následujících dvou dnech. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) nelze udržet vybírání poplatků v podobě, schválené v loňském roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znojemská nemocnice | Foto: Archiv ČRo

Osvobození od poplatků u lékaře pro děti do osmnácti let, penzisty a lidi s příjmem pod dvojnásobkem životního minima chtějí ve sněmovně prosadit sociální demokraté. K osvobození určitých vybraných skupin obyvatel se kloní i vládní lidovci nebo zelení. Komunisté navrhují plošné zrušení poplatků. Občanští demokraté s navrhovanými změnami opozice nesouhlasí, chtějí dohodu všech koaličních stran.

Premiér Topolánek dokonce říká, že se předpokládá širší než koaliční dohoda. Spolu s dalšími předsedy vládních stran se také sešel s několika nespokojenci z vládních řad.

Výjimky na krajské úrovni se rýsují v těch regionech, kde se sociální demokraté dohodli na společné vládě s občanskými demokraty a na plánu odbourání poplatků. Vlastně i vládní strany se před časem dohodly, že některé další skupiny osvobodí od placení. KDU-ČSL ale nyní žádá větší rozsah.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poplatcích ve zdravotnictví a změnách ve vládě mluvil v Ranním interview Radiožurnálu předseda KDU-ČSL Jiří Čunek

Tvůrce reformy ve zdravotnictví, resortní ministr Tomáš Julínek si ale zatím trvá na svém.

O zrušení poplatků se už nejsilnější opoziční strana ve sněmovně neúspěšně pokoušela. Podle poslankyně ČSSD Anny Čurdové současné poplatky působí části lidí ekonomické problémy: "Zdraví není zboží, se kterým se může obchodovat. Pokud se nám nepodaří plošně zrušit poplatky, tak bychom byli rádi, aby byly zrušeny u dětí do 18 let, u seniorů a lidí, kteří nedosahují příjmů do dvojnásobku životního minima."

Poslankyně ČSSD Čurdová dodává: "Vede nás k tomu i sociální situace občanů. Jdeme do hospodářské krize a je potřeba, aby se občanům České republiky co nejvíc ulevilo a nikoli, aby na jejich bedra byly nakládány další platby."

V současné době platí pacienti za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Poplatkům ve zdravotnictví jsme se věnovali v poledních Ozvěnách dne, záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!

Celodenní souhrn jsme přinesli v podvečerním Radiofóru, i tento pořad najdete v Rádiu na přání!

Marcela Hálová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme