O pořízení gripenů se rozhodne až po volbách

Rozhodnutí o způsobu financování nákupu stíhaček Gripen pro českou armádu bude až na nové vládě a sněmovně. Poslanci totiž na poslední schůzi nynější sněmovny smetli ze stolu vládní návrh, aby ke splácení úvěrů na pořízení 24 stíhaček sloužily příjmy z privatizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Sněmovna o financování nákupu stíhaček musela znovu hlasovat poté, co zákon koncem května odmítl Senát. Vládní návrh tentokrát v dolní parlamentní komoře neprošel o jeden jediný hlas.

Proti hlasovali hlavně občanští demokraté, komunisté a někteří unionisté. A to i přesto, že premiér Zeman předem upozornil, že bude až na nové vládě, zda nákup stíhaček za 60 miliard korun skutečně podepíše, nebo ne. Výrobce, britsko-švédské konsorcium BAE Systems-SAAB, totiž posunul termín pro uzavření obchodu až na 30. září.

Pokud tedy bude o stíhačky stát i příští kabinet, který vzejde z voleb, celý schvalovací proces bude muset v parlamentu začít znovu.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme