O post ředitele NG se má ucházet pět odborníků

Ministr kultury Václav Riedlbauch vyzval pět českých odborníků, aby se ucházeli o post generálního ředitele Národní galerie v Praze. Už dříve upozornil na to, že k otevřenému výběrovému řízení budou přizvány i jím některé předem vytipované osobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní galerie v Praze, Veletržní palác | Foto: Tomáš Vodňanský

Ministr kultury oslovil šéfa sbírky starého umění Národní galerie Víta Vlnase, historika umění Jiřího Fajta, ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a současného šéfa Rudolfina Petra Nedomu. Pětici uznávaných profesionálů ve svém oboru uzavírá rektor Vysoké školy umělecko-průmyslové Pavel Liška.

"Soudím, že každá z těchto osobností má předpoklady stanout v čele tak významné instituce, kterou Národní galerie v Praze bezesporu je. Bude mi ctí, pokud tuto moji výzvu přijmou za svou a ve výběrovém řízení předloží svoji vlastní vizi dalšího fungování galerie," uvedl Václav Riedlbauch.

Již dříve ministr kultury avizoval, že k otevřenému výběrovému řízení budou přizvány i některé předem vytipované osobnosti.

"Byl bych rád, pokud by další osobnosti oslovilo i stávající vedení Národní galerie, určitě by to pak celý náročný výběr ještě více obohatilo," dodal ministr kultury, který i o této otázce diskutoval před dvěma týdny s generálním ředitelem Milanem Knížákem a vyzval ho k eventuálnímu rozšíření okruhu vyzvaných.

Přihlášky do výběrového řízení mohou být doručovány do konce března, dvanáctičlenná výběrová komise složená z domácích i zahraničních odborníků se pak sejde ke svému prvnímu jednání 14. dubna. Podmínky výběrového řízení byly zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva kultury.

Mezi členy komise není současný ředitel Národní galerie Milan Knížák. Ten už před časem Českému rozhlasu řekl, že by chtěl zůstat ve funkci do konce příštího roku, aby mohl připravit rekonstrukci Veletržního a Salmovského paláce.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme