O posty lidoveckých místopředsedů se strhnul ostrý boj

Po klidném znovuzvolení Miroslava Kalouska předsedou a Jana Kasala prvním místopředsedou KDU-ČSL se o další místopředsednické posty strhnul ostrý boj. Zatímco ministr dopravy Milan Šimonovský zmínil úspěchy vlády i své osobně, do vedení strany se ostře pustili další kandidáti. Michaela Šojdrová vedení vytkla, že stranu nedokázala zbavit nálepky strany, která v minulém režimu kolaborovala s komunisty. Ministr zahraničí Cyril Svoboda zdůraznil, že zatímco preference sociálních demokratů rostou, KDU-ČSL své vládní úspěchy prodat nedokáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal a Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Svoboda ve svém projevu zaútočil na Kalouska. Kdyby se podle Svobody vedení strany chovalo podobně jako Kalousek v posledním roce, v současné vládě by neseděli lidovci, ale zástupci KSČM. "Myslí si někdo z vás, že bychom byli dnes ve vládě, kdybychom před volbami v roce 2002 byli v konfliktu s demokratickými stranami? Moje odpověď je ne, a vládli by komunisti. A to je něco, čemu musíme skutečně zabránit," řekl Svoboda.

To je také důvod, proč chce na funkci místopředsedy kandidovat: "Chci přispět k tomu, aby se naší straně dobře dýchalo, aby kvetla rozmanitost, respekt k názoru menšiny a aby byla skutečná, kultivovaná a svobodná debata mezi vedením strany a členy, i mezi členy navzájem."

Na sjezdu vystoupil také první místopředseda Senátu Petr Pithart. Své spolustraníky vyzval, aby KDU-ČSL byla skutečně klidnou silou, a to i v politické realitě. Podle Svobody je však nutné tuto klidnou sílu vyburcovat ze spánku. Lidovci musí lidi oslovit nekonfrontačním stylem a pozitivním přístupem k řešení problémů.

Kalouskovi dalo hlas přes 80 procent delegátů. Kalousek povede křesťanské demokraty čtyři roky - sjezd totiž změnou stanov rozhodl o prodloužení mandátu vedení. Se zvolením Kalouska šéfem strany vyjádřil spokojenost například poslanec Pavel Severa. "Dává mi jistotu, že KDU-ČSL bude mít jasnou tvář, nepodlehne tlaku, aby poklonkovala doleva nebo doprava, protože máme svůj program. Ten stojí za to, protože dává určité jistoty a možnosti," řekl Severa.

KDU-ČSL chce v červnových volbách dosáhnout dvouciferného výsledku. Čím silnější budou podle Kalouska křesťanští demokraté, tím menší bude nebezpečí, že se do správy věcí veřejných promítne komunistická ideologie. Pokud by se lidovcům podařilo dosáhnout ve volbách naznačeného cíle, byl by to nejlepší výsledek od roku 1920.

Ondřej Černý, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme